W naszej szkole w czasie przerwy wakacyjnej powstała pierwsza w Ostrowi ścieżka edukacyjna. Ścieżka ta posiada walory edukacyjne oraz odkrywczo – poznawcze. Dzięki niej uczniowie naszej szkoły będą poznawać świat przyrody poprzez naukę i zabawę.
Przystanki Ścieżki Edukacyjnej:
- Ekologiczne koła wiedzy „Eko koło”
- Multi labirynt – budowa warstwowa lasu
- Jakie to drzewo – wrzutki
- Sprawność ornitolog – poznajemy ptaki
- Gra światowid „ łańcuch pokarmowy”
- Zegar fenologiczny
- Gra edukacyjna „płazy i gady”
Poniżej krótka charakterystyka każdej gry. Zapraszamy do lektury i odwiedzania z dziećmi dziedzińca szkolnego J
Ekologiczne koła wiedzy „Eko koło” (plener)
Gra obejmuje 6 kategorii z zakresu wiedzy ekologicznej co gwarantuje niesamowitą interdyscyplinarność. Kategorię wybieramy kręcąc kołem, które stopniowo zatrzymuje blokada umocowana u góry koła, a gdy koło zatrzyma się, widniejący na blokadzie butelka wskazuje wybraną kategorię.
Kategorie tematyczne:
1. Czerpiemy z bogactw natury.
2. Zagrożenia środowiska.
3. Ekoloiczny świat.
4. Żyję ekologiczne.
5. Rady na odpady.
6. Woda - życiodajna substancja.
Po zatrzymaniu, za pomocą butelki, wybierasz kategorię, do której na tablicy stojącej obok, odnajdziesz pytania (awers) i odpowiedzi (rewers). Masz do wyboru 2 warianty: łatwy (dla młodszych dzieci) i trudny (dla starszaków i dorosłych). W każdym jest umieszczone po 5 pytań, czyli w danej kategorii jest łącznie 10 pytań (razem 60 do całej konstrukcji).
Swoją wiedzę sprawdź na rewersie.
Miłej zabawy!
Multi labirynt – budowa warstwowa lasu
Multi labirynt porusza bardzo istotny temat - Budowę lasu, który jest propagowany przez leśników oraz nauczycieli jako ważna wiedza w zakresie edukacji przyrodniczej (wpisana w zakres merytoryczny treści edukacyjnych LP oraz podstawę programową w szkolnictwie).
Grę zacznij od przybliżenia podstawowych wiadomości małym odbiorcom w zakresie pięter leśnych (warstw) - tablica główna. Poznasz poszczególne nazwy wraz z opisem gatunków charakterystycznych dla danej warstwy. Schemat przybliży Ci wizualnie tę wiedzę, a krótki i ciekawy opis poniżej zdefiniuje tę Leśną Aglomerację.
Potem idziemy przez pojedyncze piętra, zdobywając wiedzę o występujących tu roślinach, zwierzętach oraz o roli światła, wilgoci i innych czynników ekologicznych warunkujących przestrzeń życiową dla leśnego życia. Masz do poznania - runo leśne wraz ze ściółką, warstwę krzewiastą (podszyt i podrost) oraz warstwę drzewiastą.
Wszystkie warstwy są niezmiernie ciekawe i ze względu na duże zróżnicowanie - ujęte osobno, abyś zdobytą wiedzę zastosował podczas gry. Masz do dyspozycji 8 kółeczek, do których musisz dobrać gatunki roślin np. w runie: wiosenny geofit - zawilec gajowy, jeż europejski - łowca owadów, w podszycie: sarna - płowa elegantka, róża dzika - witaminowa bomba, czy też w koronach: sosna zwyczajna - królowa lasów, kuna leśna - zwinny drapieżnik itd.
Zawarta treść w bardzo ciekawy sposób przybliża nam rolę każdej z warstw dla życia lasu oraz jej mieszkańców.
Po takiej lekcji plenerowej dowiesz się: jak zbudowany jest las, dlaczego rośnie w układzie piętrowym, gdzie spotkasz danych mieszkańców i poznasz zróżnicowanie w zależności od typu.
Panele sześcianu:
1. Tablica główna ze schematem Budowy lasu
2. Runo leśne
3. Warstwa krzewów
4. Warstwa drzew
Jakie to drzewo ?
Gra polega na wrzucaniu piłeczek do otworów znajdujących się w konstrukcji. Każdy otwór oraz piłeczka oznaczony jest innym kolorem odpowiadającym danemu gatunkowi. W związku z tym, może w niej brać udział 4 - 5 uczestników w jednym czasie. Dziecko może zostać przystojnym kolczatkiem - kasztanowcem, leśnym mocarzem - dębem, strojnisią - sosną, choinkiem - świerkiem, bukową panienką - buczyną.
Największa ilość trafień w otwór decyduje o zwycięstwie.
Sprawność ornitolog – poznajemy ptaki
W górnym panelu edukacyjnym prezentujemy 4 rzędy ptaków:
1. śpiewające
2. szponiaste
3. wodne
4. łowne lub leśne (do wyboru)
wraz z przykładowymi gatunkami, adekwatnymi do w/w kategorii. Ta wiedza pomoże Ci w ułożeniu kostek edukacyjnych (interaktywnych - obracanych).
Na I - wszej znajdziesz polecenie jaką kategorię bierzemy pod uwagę, np. Ułóż ptaki szponiaste. Zastosuj się do niego i na kolejnych 4 kostkach w układzie poziomym, dobierz gatunki charakterystyczne dla tej grupy.
Udanej Zabawy! Zostań Młodym Ornitologiem!
Gra światowid „ łańcuch pokarmowy”
Światowid to prosta w swej formie ale efektowna konstrukcja. Należy dopasować do siebie ilustracje, które znajdują się na obracanych prostopadłościanach w taki sposób, aby utworzyły pewien ciąg myślowy, np. producenci - konsumenci I rzędu - konsumenci II rzędu.
W ten sposób odkrywasz najważniejsze zależności pokarmowe w przyrodzie.
Zegar fenologiczny
Celem tej konstrukcji jest przybliżenie bardzo ciekawych zmian i zjawisk przyrodniczych zachodzących w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku. Badaniem w/w aspektów zajmuje się nauka zwana Fenologią.
Obserwacje fenologiczne mogą dotyczyć różnych aspektów - rozwoju pąków, liści, kwiatów, początku owocowania, opadania liści czy też zamierania roślin. W przypadku zwierząt notowane są przyloty i odloty ptaków, czas ich gniazdowania, okresy wychowywania młodych lub zapadania w sen zimowy (np. owadów, płazów, ssaków).
Na podstawie wieloletnich obserwacji fenolodzy wyróżnili więcej pór roku, niż zwyczajowe cztery pory kalendarzowe, które każdy z nas zna.
Gra diagnozuje 8 pór fenologicznych i zmiany w nich zachodzące.
1. Przedwiośnie
2. Pierwiośnie
3. Wiosna właściwa
4. Wczesne lato
5. Pełne lato
6. Wczesna jesień
7. Jesień
8. Zima
Gra edukacyjna „płazy i gady”
Zagadnienia zebrane w bardzo ciekawe grupy tematyczne (9 paneli edukacyjnych) dające wypadkową z obszernej materii dydaktycznej, jaką stanowi wiedza na temat gadów i płazów.
Dzięki tej grze poznasz sprytne drzewołazy, poznasz największą europejską ropuchę i jej ciekawe zwyczaje, sprytne sposoby obrony kumaka oraz pięknie ubarwioną salamandrę. Gady także są warte uwagi, szczególnie węże. Ukryte ciekawostki w świetnie skondensowanych opisach, przybliżą Ci świat herpetologii, które jest warty Twojej uwagi.