• Śniadanie daje moc

        •  

           

          W dniu 8 kwietnia w klasie IIc odbyła się pogadanka na temat śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Niestety często pomijanego lub zaniedbywanego przez wszystkich. Pożywne śniadanie to zastrzyk energii na cały dzień. Pozwoli nam dodatkowo ustrzec się przed napadami głodu i podjadaniem wysokokalorycznych i niezdrowych przekąsek.

          Zdrowe śniadanie powinno zawierać produkty bogate w błonnik, owoce i warzywa. Bogate w błonnik składnik śniadania wpłyną na właściwą pracę jelit. Nie będziemy mieli uczucia pełności przy jednoczesnym zastrzyku energii na cały dzień.

           Po krótkiej pogadance uczniowie skonsumowali przygotowany posiłek.

                        

          LUBIMY MLECZNE PRZETWORY

          W ramach programu Szkoła Promująca Zdrowia w klasie IIb zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące wartości odżywczych mleka i jego przetworów. Uczniowie zaprezentowali przyniesione przetwory mleczne a następnie za smakiem je zjedli.

                               

          Klasa IIIa uczyła się języka migowego

          Podczas lekcji w klasie IIIa w ramach realizacji tematyki o osobach niepełnosprawnych odwiedził uczniów Daniel Dudziak uczeń klasy IIIa gimnazjum, który zna język migowy. Daniel opowiedział swoim młodszym koleżankom i kolegom dlaczego zna język migowy i kiedy z niego korzysta. Opowiadając mówił i migał. Uczniowie byli zachwyceni jak szybko on to robi. Potem każdy chętny uczeń mógł przedstawić się Danielowi używając alfabetu języka migowego. Nie wszystkie imiona udało się Danielowi odczytać, ponieważ pokazywanie w języku migowym musi być dokładne i precyzyjne. Mimo tego było wiele radości i śmiesznych sytuacji. Daniel bardzo ciekawie i z wielkim zaangażowanie opowiadał uczniom, kiedy używa języka migowego, jak można poznać osoby na całym świecie które też migają. Lekcja minęła nam szybko. Pytaniom nie było końca, ale czas minął i musieliśmy pożegnać Daniela. 

          Spotkanie dzieci z pisarką Moniką Sawicką

          Co potrzebne jest pisarzowi, jak powstaje książka i skąd czerpać pomysły, o tym i nie tylko o tym mówiła łódzka pisarka Monika Sawicka – autorka książek dla dorosłych i dla dzieci.
          W czwartek 19 października 2017r. pisarka gościła w Ostrowi Mazowieckiej na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie dzieci z pisarką odbyło się w sali kinowej.
          Gości  przywitała dyrektor MBP Jolanta Andruszkiewicz.  Podczas spotkania autorka opowiedziała najmłodszym o swojej książce pt. „O Kajtku Szczęściarzu”, której bohaterem jest mały piesek Kajtek znaleziony przez strażaka.
          Autorka przeczytała kilka fragmentów książki, a dzieci z zaciekawieniem jej słuchały i odpowiadały na pytania. Poznały też książkę o dalszych losach pieska pt. „Zakochany Kajtek”  a jak zdradziła pisarka będą jeszcze następne.

          Monika Sawicka w swoim dorobku oprócz książek dla dzieci ma jeszcze kilka powieści dla starszych czytelników i opowiadania. Jest autorką takich powieści jak: „Kruchość porcelany”, „Mimo wszystko”, „Dobrze, że jesteś”. W Jej książkach przewijają się stałe motywy: przemoc wobec kobiet, alkoholizm, radzenie sobie ze śmiercią bliskich, związki damsko-męskie a także rozpaczliwe pragnienie miłości, która ma stanowić lek na całe zło.

          Na zakończenie spotkania autorskiego było wspólne pamiątkowe zdjęcie z uczniami klasy IIIa i wychowawcą oraz możliwość kupienia książki pisarki z dedykacją.

           

           

          WIECZOREK KLASY IB

          W dniu 28 listopada uczniowie z klasy IB mieli swój pierwszy wieczorek taneczny w szkole. Mamy przygotowały pyszne ciasta. Były także konkursy i zabawy. Początkowo dzieciaki z niepewnością próbowały pierwszych tańców, ale po jakimś czasie zabawa rozkręciła się na dobre. Znikł wstyd i chłopcy z zapałem zapraszali dziewczynki do tańca. Wszyscy bawili się wspaniale, a najlepsi otrzymali medale za zwycięstwa w konkursach.

          Zabawa skończyła się za szybko, ale cieszymy się, bo niedługo będzie bal karnawałowy. J

          Małgorzata Sadłowska

           

          Uczniowie z klasy IIIa robią bombki.

          Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, zbliża się czas ubierania choinek i wręczania prezentów. Uczniowie klasy IIIa przygotowywali prezenty dla swoich rodziców – własnoręcznie wykonane bombki z kreatywnych różnych materiałów. Gotowe styropianowe bombki były ozdabiane z drucikami, pomponikami , sznureczkami, koralikami i lub cekinkami. Każdy według własnego pomysłu miał wykonać bombkę dla swoich bliskich. W przygotowaniu bombek pomagała uczniom z klasy IIIa p. Iwonka Polakowska, która w tym dniu przyszła na zajęcia do szkoły. Wszyscy uczniowie z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem pracowali nad swoimi bombkami. Efekty tych prac można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

          Klasa IIIa na miejskim lodowisku.

          W środę 14 lutego 2018r. z okazji Walentynek uczniowie z klasy IIIa mieli zajęcia wychowania fizycznego na miejskim lodowisku. Podczas nietypowej lekcji WF –u uczniowie mieli możliwość doskonalić lub uczyć się jeździć na łyżwach. Było dużo śmiechu kiedy nogi wyginały się i nie bardzo mogły stanąć na tafli lodowiska u niektórych uczniów. Dzieci jednak były dzielne, tak łatwo i szybko nie poddawały się tylko próbowały dalej i dalej. Pomocne w tym zachowaniu równowagi były Pingwinki, z których można korzystać na lodowisku nieodpłatnie. Na zakończenie naszego pobytu każdy uczeń starał się wyjechać na środek lodowiska nawet bez Pingwinka. Wszyscy uczniowie z klasy IIIa byli bardzo zadowoleni z lekcji na lodowisku. Musimy taką lekcję WF – u powtórzyć.

          Klasowe jajeczko w klasie IIIa
           
          W ostatnim dniu szkoły przed przerwą świąteczną uczniowie z klasy IIIa wspólnie z wychowawczynią zorganizowali przedświąteczne klasowe spotkanie. W odświętnych strojach, z uśmiechem i radością dzieliliśmy się jajeczkiem składając sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Na stole nakrytym białym obrusem były babki piaskowe i karmelowe wafelki oraz kartoniki z soczkiem przygotowane przez mamy z Trójki klasowej. Dla każdego ucznia było też jajko - niespodzianka i jajeczko z nadzieniem, bo to przecież jajeczkowe święta.  Wszyscy miło i wesoło spędziliśmy ten czas opowiadając sobie o świątecznych wielkanocnych tradycjach.

           

           
          Dnia 9.10.18. uczniowie z klasy Ia, podzieleni na grupy, którym przewodziły mamy i babcie, przygotowywali sałatki jarzynowe. Uczniowie samodzielnie kroili warzywa, doprawiali do smaku, mieszali składniki i dekorowali swoje sałatki. Po skończonej pracy nastąpiła degustacja zdrowych i kolorowych sałatek, które skusiły nawet niejadków. W czasie spożywania samodzielnie przygotowanych sałatek była prowadzona rozmowa na temat ich walorów smakowych i odżywczych. 

           

          Akcja  ,,Śniadanie Daje Moc” w kl II b

          8 listopada, jak co roku, odbyła się VIII edycja obchodów Dnia ,,Śniadanie Daje Moc”. W tym dniu dzieci z IIb przyniosły zrobione wspólnie z rodzicami tzw. zdrowe śniadanie. Najpierw wszyscy zaprezentowali i omówili zdrowe składniki swego posiłku, a później ze smakiem zjedli. Nikt nie narzekał , ani grymasił i wszystkim bardzo smakowało. Mamy nadzieję, że takie śniadania będą częściej gościć w naszych tornistrach.


           

          8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc w klasie Ia

          Uczniowie z klasy Ia wspólnie ze swoimi wychowawcami i Rodzicami w tym dniu przygotowywali najważniejszy posiłek dnia, czyli śniadanie. Dzięki niemu każdy z nas ma energię do nauki, pracy, lepiej koncentruje się nasza uwaga i siła do wielu zadań. Zanim uczniowie przystąpili do przygotowywania śniadania wysłuchali kilku cennych informacji w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania podkreślających ważną rolę spożywania nabiału i warzyw w naszych codziennych posiłkach. Potem dzieci przystąpiły do działania, czyli przygotowania kanapek dla siebie i swoich Rodziców, którzy w tym dniu odwiedzili nas w szkole i wspólnie zjedliśmy śniadanie

          .

          Dzień  życzliwości w klasie IA.

          W piątek 23 listopada 2018r. obchodzony był w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości. Tegoroczne hasło przewodnie naszego święta to „Życzliwi Kurpie - 100 lat małej Ojczyzny”. W związku z tym uczniowie z klasy Ia dołączyli do wspólnej zabawy w szkole i ubrani się w barwy pochodzące od nazw Kurpi tzn. białe lub zielone, obejrzeli prezentację multimedialna przygotowaną przez uczennice z klasy IIIb gimnazjum oraz skosztowali przysmaków pochodzących z regionu kurpiowszczyzny. Na zakończenie spotkania pani Dyrektor opowiedziała dzieciom o wycinance kurpiowskiej i o regionalnej artystce, która takie wycinanki tworzyła.

          Wiosenne kanapki w kl Ia.

          W ramach realizacji projektu pod hasłem: „Tropimy ślady wiosny” w klasie Ia jednym z zaplanowanych na miesiąc marzec zadań było wykonanie wiosennych kanapek. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy. Każda grupa miała wybranego swojego lidera i przydzielone produkty, które potrzebne były do wykonania kanapek. Dzieci zgodnie pracowały w ramach swoich grup pod czujnym okiem liderów. Efektem końcowym były przygotowane kolorowe kanapki z wykorzystaniem dużej ilości warzyw. Po intensywnej pracy można było usiąść do wspólnego stołu i z dużym apatytem wspólnie zjeść  kanapeczki. Wszyscy członkowie grup za swoją pracę zostali nagrodzeni szóstkami.  

                                                                                                      Wychowawca klasy Ia

           

          Uczniowie z klasy IIa uczą się pływać na basenie

          Uczniowie z klasy IIa od września roku szkolnego 2019/2020  jeżdżą na cotygodniowe zajęcia nauki pływania na miejski basen. W każdą środę po lekcjach chętni uczniowie z klasy jeżdżą na zajęcia na basen prowadzone przez pana Piotrka. Podczas tych zajęć uczniowie podzieleni są na dwie grupy: grupę dziewcząt i grupę chłopców. Poszczególne mniejsze grupy pod czujnym okiem instruktora wykonują ćwiczenia mające na celu naukę różnych stylów poruszania się w wodzie. W czasie kiedy jedna z grup uczy się pływać, druga grupa pod opieką pani Edyty i Justyny bawi się w wodzie lub korzysta z jacuzzi. Na razie większość ćwiczeń odbywa się w dużej wannie. Czasami tylko pan Piotrek pozwala pływać na dużym basenie, ponieważ możliwości uczniów są jeszcze na takim poziomie, że nie każdy chce wejść na duży basen i tam pływać. Na dużym basenie pływa tylko Karol Koszycki, który jest najlepszym pływakiem w klasie i zdobywa już wiele osiągnięć oraz medali w tej dyscyplinie sportu. Na pewno na koniec roku szkolnego uczniowie, którzy systematycznie uczęszczać będą na te zajęcia podwyższą swoje umiejętności i technikę w pływaniu.

          Wychowawca klasy IIa

           

          ,,Powietrze bez śmieci"- program realizowany przez IIa.

          W październiku 2019r. uczniowie klasy II a wzięli udział w zajęciach programu „Powietrze bez śmieci”, wprowadzającym w tematykę powietrza oraz jego zanieczyszczenia. Dzieci starały się znaleźć odpowiedź na pytania: Co to jest smog?  Gdzie jest smog? Czy smog pachnie? Jaki kolor ma smog?  Co wywołuje smog? Co to jest niska emisja? Kto jest winny powstawania smogu? Czy warto rozmawiać o smogu z innymi? Czy walka ze smogiem jest łatwa?

          Zajęcia prowadzone przez pracownika kuratorium delegatury z Ostrołęki obfitowały w eksperymenty, filmy, zabawy i zgadywanki, przybliżające temat troski o środowisko naturalne oraz przyszłości, w której wszyscy chcielibyśmy oddychać czystym powietrzem.

          Poznajemy zawody naszych Rodziców.

          Uczniowie z klasy IIIa po raz kolejny mieli okazję podczas lekcji zdalnych on-line na Teamsach poznać pracę Rodziców swoich koleżanek czy kolegów z klasy. Tym razem o swojej pracy opowiadał nam tata Franka p. Ireneusz Zaorski, który jest policjantem i pracuje w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej – Wydział Kryminalny. Pan Ireneusz zaczął swoją opowieść o przedstawienia uczniom klasy IIIa swojej drogi zawodowej od pracy w Warszawie po służbę obecnie w KPP w Ostrowi Maz. Przedstawił trzecioklasistom jakie warunki i predyspozycje trzeba mieć, aby zostać policjantem, jakie szkoły i szkolenia należy ukończyć, żeby pracować w policji. W KPP w Ostrowi Mazowieckiej są trzy wydziały mające na celu zwalczanie i zapobieganie przestępczości i kolizjom drogowym, a mianowicie: Wydział Prewencji, Wydział Ruchu Drogowego oraz Wydział Kryminalny. Pokazał również uczniom sprzęt wykorzystywany w pracy policjanta : latarkę do zatrzymywania aut do kontroli drogowej, pałkę do obrony siebie i innych oraz czapkę policjanta. Uczniowie z zaciekawieniem od początku słuchali tego wszystkiego o czym mówił p. Irek. Za zakończenie można było zadać pytania tacie Franka, na które cierpliwie, dokładnie i zrozumiane dla dzieci udzielał odpowiedzi. Wszystkim uczniom klasy IIIa bardzo podobało się spotkanie z policjantem w nietypowych warunkach i okolicznościach. Dziękujemy za przybliżenie trzecioklasistom wiadomości na temat pracy, a właściwie służby w policji.

          Wychowawca klasy IIIa

          a

           
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Mazowieckiej
      • zsp1ostrow@gmail.com, sekretariat.zsp1ostrow@gmail.com
      • (+29) 745-33-32
      • ulica: gen. Stefana Grota Roweckiego 6 07-300 Ostrów Mazowiecka Poland
      • Inspektorem Ochrony Danych Osobowych jest Pan Łukasz Bieniek, sekretariat.zsp1ostrow@gmail.com
    • Logowanie