„Laboratoria Przyszłości” - praktyczne wykorzystanie zakupionego sprzętu w edukacji
Informacja dotycząca programu „Laboratoria Przyszłości” - dobre praktyki z praktycznego wykorzystania w edukacji zakupionego sprzętu
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Mazowieckiej otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych w ramach ministerialnego programu „Laboratoria Przyszłości” w wysokości 116 700 zł.
"Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Zgodnie z wytycznymi programu zakupiono wybrany sprzęt z dostępnej lisy wyposażenia, który jest wykorzystywany do prowadzenia zajęć z informatyki, techniki, muzyki, przyrody oraz innych przedmiotów. Jest on dostępny dla uczniów podczas lekcji, zajęć pozalekcyjnych, szkolnych imprez i uroczystości, nawet tych odbywających się podczas nauki zdalnej. Udało się m.in. bardzo dobrze doposażyć pracownię biologiczną w mikroskopy, zakupić nagłośnienie, dzięki czemu szkolne imprezy możemy nagrywać i transmitować w bardzo dobrej jakości.
Klocki to najbardziej uniwersalna zabawka świata. Budowanie z klocków rozwija kreatywność dziecka, pobudza wyobraźnię i jest doskonałym sposobem na ćwiczenie małej motoryki i zdolności manualnych, umiejętność dialogu, oraz tzw. działanie TEAM BUILDING. Dzięki projektowi „Laboratoria Przyszłości” otrzymaliśmy jedyne w swoim rodzaju klocki konstrukcyjne – Klocki Korbo. Uczniowie klas IV na zajęciach informatyki, tworzyli swoje konstrukcje działając w grupie metodą projektów. Rozwijali w ten sposób umiejętność logicznego myślenia, tworząc ciekawe pomysły. Zauważali potrzebę tworzenia nowych elementów, które dzięki drukarce 3D mogli w tym projekcie urzeczywistnić. Powstały kreatywne pomysły i była super zabawa.
Na lekcji przyrody wykorzystano mikroskopy. Uczniowie obserwowali bakterie, komórki roślin i tkanki zwierzęce. Zajęcia z wykorzystaniem zakupionego sprzętu pozwoliły na rozwijanie umiejętności praktycznych i zrozumienie budowy organizmów. Obserwacje mikroskopowe cieszą dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Ten nowoczesny sprzęt bez wątpienia pozwala na uatrakcyjnienie zajęć szkolnych i rozwój zainteresowań uczniów nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także podczas zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Kreatywne myślenie oraz obsługa specjalistycznych narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Program Laboratoria Przyszłości to duży krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
Wykorzystywanie zakupionego w ramach programu „ Laboratoria Przyszłości” sprzętu sprzyja interdyscyplinarności, budzeniu kreatywności oraz nauce współpracy w grupie. Wszystko to ma za zadanie przygotować uczniów jak najlepiej do odnalezienia się w przyszłości na współczesnym rynku pracy.