Dnia 28 września uczennice i uczniowie klas V i VIII naszej szkoły, pod opieką p. Beaty
Kaczyńskiej, uczestniczyli w wycieczce „SIEMIANÓWKA VII – Przyroda i kultura wschodniego pogranicza Polski”. Organizatorem tego wyjazdu było Ostrowskie Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ.
Tym razem wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Przyrody w Drozdowie, mieszczącym się w dawnym dworze ziemiańskim Lutosławskich. Na początku młodzież zwiedzaliśmy, pod opieką przewodnika, sale wystawowe muzeum, w których prezentowane były eksponaty przyrodnicze oraz historyczne.
Ponadto odwiedziliśmy „chatkę zielarki”, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z roślinami leczniczymi Doliny Narwi, a w piwnicach muzeum podróżowaliśmy po „Podwodnym Świecie Pięciu Kontynentów” – wystawie akwarystycznej przedstawiającej ichtiofaunę Azji, Ameryki Południowej, Australii, Afryki i Europy.
Wizyta w Drozdowie zakończyła się lekcją muzealną poświęconą „Ks. Kazimierzowi Lutosławskiemu – twórcy krzyża harcerskiego”.
Kolejnym i zarazem ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w Polowym Obozie Ornitologicznym Akcja Siemianówka, rozbitym tuż pod białoruską granicą, przy południowo-wschodnich krańcach Zbiornika Siemianówka. Kierownik obozu p. Tomasz Tumiel przekazał nam podstawowe informacje o migracjach ptaków, gatunkach migrujących, technikach chwytania ptaków i celach ich obrączkowania.
Obejrzeliśmy różne rodzaje obrączek przeznaczonych dla dużych i małych osobników. Dowiedzieliśmy się też, że w razie znalezienia zaobrączkowanego ptaka należy przekazać numer obrączki oraz dane na temat daty, miejsca znalezienia i stanu ptaka do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z Gdańska, która pełni funkcję krajowej centrali obrączkowania ptaków.
Dzięki wizycie u ornitologów mogliśmy podpatrzeć ich pracę: wyjmowanie złapanych w sieci ptaków, ich obrączkowanie, połączone z wykonywanymi różnymi pomiarami (np. wieku, wagi, długości skrzydła, ogona, ilości tkanki tłuszczowej)
Podczas naszego pobytu w obozie schwytano 30 ptaków, reprezentowanych przez następujące gatunki: modraszkę, bogatkę, rudzika, pierwiosnka, kosa, pokrzywnicę oraz dwa najmniejsze lęgowe w naszym kraju (każdy ważący zaledwie po ok. 6 gramów) – mysikrólika i zniczka.
Byliśmy zachwyceni możliwością zobaczenia z bliska tych niewielkich stworzeń, a niektórzy szczęśliwcy mieli okazję wypuścić je na wolność z własnej ręki.
Na zakończenie naszej ornitologicznej wycieczki rozpaliliśmy ognisko i mogliśmy upiec kiełbaski zabrane z domu. Smakowały „najlepiej na świecie”.
Beata Kaczyńska