Co to jest sok?
Sok to produkt przede wszystkim naturalny. Otrzymywany jest ze świeżych owoców lub warzyw. Można też go przygotowywać z warzyw lub owoców chłodzonych lub mrożonych.
Nasze prawo zabrania dodawania do niego jakichkolwiek sztucznych substancji – konserwantów, sztucznych barwników, syntetycznych aromatów nie pochodzących z owocu z jakiego został sok zrobiony. Do soków owocowych zabronione jest dodawanie jakichkolwiek cukrów. Tylko natura!
Dlaczego warto pić soki?
Soki owocowe są bogate w łatwo przyswajalne węglowodany, które nie obciążają one naszego układu pokarmowego ani żołądka, co sprawia, że są łatwostrawne. Nie zawierają tłuszczu. Obecna w nich witamina C pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Picie pełnych witamin soków to też recepta na zdrowe, lśniące włosy oraz piękną, gładką skórę i sokoli wzrok. Pijąc soki bogate w składniki odżywcze można zapomnieć o grypie, katarze czy innych infekcjach.
Według Światowej Organizacji Zdrowia należy spożywać 400 g warzyw i owoców dziennie, podzielonych na 5 porcji. Jedną z tych porcji może być szklanka soku (200 ml). Jakość i skład soku w butelkach czy kartonach jest porównywalna do jakości soku otrzymanego bezpośrednio z owoców lub warzyw.
Komponując dzienne porcje owoców i warzyw warto sięgać do różnych grup kolorystycznych :
-
żółto-pomarańczowe (cytrusy, pomarańcze, dynie, marchewka, papryki),
-
zielone (sałata, ogórki, cukinie, szpinak, brokuły),
-
czerwone (pomidory, truskawki, wiśnie, czereśnie),
-
białe (cebula, czosnek),
-
niebiesko-czarne (bakłażan, jagody).
Okazuje się, że kolor ma znaczenie - rodzaj i ilość zawartych w warzywach i owocach odżywczych związków zależy od ich barwy. Im więcej barw na naszym talerzu - tym zdrowiej; im bardziej intensywna barwa owoców lub warzyw - tym więcej korzystnych dla naszego zdrowia substancji (witamin, mikroelementów, przeciwutleniaczy) w nich się kryje.
Sok może towarzyszyć wam wszędzie: w pracy, w szkole, na spacerze, na treningu, na wycieczce. Dzięki nim możemy dostarczyć organizmowi potrzebnych wartości odżywczych i jednocześnie zaspokoić pragnienie. Dietetycy zalecają, by dorosła osoba wypijała dziennie około 2 litrów wody, a warzywa i owoce to przecież w ponad 80% woda.
Według badań Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych (AIJN) przeciętny Polak spożywa około 17,5 litra soków rocznie. Największą popularnością cieszy się sok pomarańczowy, warzywny, trzecie miejsce zajmuje sok jabłkowy, na czwartym miejscu - sok grejpfrutowy.