• Spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego Panem Romanem Lipiec

     • W dniu 29 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z powstańcem panem Romanem Lipiec.

      Na początku spotkania pani dyrektor Dorota Brzostek powitała przybyłych gości: pana Romana Lipica i jego syna Zbigniewa Lipca. Pan Roman to bardzo barwna postać historyczna. W czasie powstania był starszym strzelcem w Zgrupowaniu „Zaremba-Piorun”, Śródmieście Południowe. Można by wiele pisać o jego doświadczeniach z czasów wojny i powstania. Opowiedział naszym uczniom kilka ciekawych wydarzeń z tamtych czasów, min. mówił w jaki sposób trafił do konspiracji, do oddziałów AK. Pan Roman opowiadał również w jaki sposób został ranny podczas powstania. Po Powstaniu Warszawskim trafił do niemieckiej niewoli.

      Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowiadania pana Lipca.

      Na koniec pani Dyrektor i uczniowie  podziękowali panu Romanowi za piękną lekcję  historii, wręczyli mu kwiaty i słodki upominek.

      Marzena Kacprzyk

     • Podsumowanie Code Week 2019

     • W dniach 14 – 18 października uczniowie naszej szkoły brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania – #CODEWEEK2019.certyfikat.pdf

      Nasza szkoła została zgłoszona i wpisana na mapę europejskich działań Code Week EU pod hasłem  „Łamanie szyfrów – czyli jak działała Enigma”. Zaplanowaliśmy i realizowaliśmy różnorodne zajęcia.  Codziennie wykonywaliśmy zadania związane z elementami kodowania i programowania. Uczniowie klas IV – VIII w grupach 5-osobowych otrzymali zakodowane hasło promujące naukę programowania. Każdego dnia mieli do rozkodowania 1 człon hasła. O pomoc mogli prosić nauczycieli, rodzinę, znajomych. To była świetna zabawa ale także niesamowita rywalizacja, kto szybciej odgadnie całe hasło.  

      Uczniowie klas I – III brali udział w otwartych zajęciach kodowania wizualnego, rozwijając w ten sposób swoje umiejętności programowania. Poza tym zajęcia edukacji informatycznej w tym tygodniu były poświęcone robotom edukacyjnym Photon, których zadaniem jest wprowadzenie w świat technologii oraz nauczanie podstaw programowania.

      Magdalena Podleś

     • Uroczystość Poświęcenia Sztandaru Szkoły


     •       W życiu każdego człowieka są chwile ważne, niezwykłe i piękne, które zapadają na stałe w jego świadomości. Takim doniosłym wydarzeniem dla uczniów, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2  im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Maz. było poświęcenie sztandaru.

                Niektórzy może zastanawiali się, po co nam w ogóle sztandar,  po co tyle starań, zachodu, przecież nie było go i szkoła funkcjonowała!?
      Otóż sztandar to  symbol  i znak rozpoznawczy różnych instytucji, takich jak na przykład szkoła. Pełni on funkcję reprezentacyjną i  wyraża najważniejsze wartości. Dla szkoły ma on równie ważne znaczenie jak flaga państwowa dla kraju. Jest  także symbolem więzi, która łączy społeczność szkolną. Motywuje on do działania. Posiadanie własnego sztandaru dodaje też prestiżu i sprawia, że inne szkoły mają dla niej więcej szacunku. Znaczenia sztandarowi dodaje ceremonia jego poświęcenia, toteż sztandar powinno się traktować z należnym mu szacunkiem. Towarzyszy on uczniom podczas najważniejszych uroczystości  dodając im rangi, doniosłości i powagi.

       Długo oczekiwana uroczystość odbyła się 18 października 2019 r. Na uroczystość przybyli zaproszenia goście: pan Mirosław Grzyb - z-ca dyrektora Delegatury KO w Warszawie- Delegatura w Ostrołęce, pan Jerzy Bauer- Burmistrz Miasta Ostrów Maz., pan Daniel Choinka- z-ca Burmistrza Miasta Ostrów Maz., pani Dorota Ambroziak- dyrektor Wydziału Edukacji, pan Robert Krajewski- Przewodniczący Rady Miasta, dr Jan Okuła- Proboszcz parafii, pan Bartłomiej Pieńkowski- dyrektor MOSiR, pani Marta Molska - Dyrektor MDK, pani Beata Krajewska- Przewodnicząca Rady Rodziców oraz nauczyciele, pracownicy obsługi i uczniowie.

               Na początku uroczystości pani dyr. Dorota Brzostek powitała przybyłych gości. Następnie powiedziała kilka słów na temat naszego patrona.

      Po krótkiej prezentacji naszego patrona rozpoczęła się prezentacja Sztandaru Szkoły.

      Następnie odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru przez Proboszcza dr Jana Okułę, oraz  ceremonia oddania hołdu sztandarowi, przeprowadzona przez panią Dyrektor. Ślubowanie złożyli nauczyciele SP 2: pani Elżbieta Karpińska- Bednarczyk, pan Adam Napiórkowski, rodzice: pani Beata Krajewska i pani Edyta Skwarek, oraz uczniowie : Hubert Dąbrowski, Dominika Podleś, Natalia Osińska i Grzegorz Zubowicz.

      Uroczystość uświetnili uczniowie naszej szkoły, którzy pod kierunkiem nauczycieli przygotowali część artystyczną. Młodzi aktorzy wspominali papieża, przywołując ciekawe momenty z życia patrona. Na uwagę zasługuje fakt, że w przedstawieniu pojawiły się tresci o charakterze lokalnym. Między innymi spektakl przypomniał wszystkim, w jaki sposób ostrowiccy żegnali papieża, gdy ten  odchodził do Domu Ojca. Chór szkolny oraz soliści śpiewali piosenki związane z patronem naszej szkoły. Uczniowie klas piątych zatańczyli taniec z pomponami.

      Po części artystycznej głos zabrał pan Jerzy Bauer – Burmistrz Miasta, oraz pan Mirosław Grzyb –z-ca dyrektora Delegatury KO w Warszawie-Delegatura w Ostrołęce, którzy podziękowali za zaproszenie i pogratulowali nauczycielom i uczniom przeprowadzenia pięknej uroczystości.

      Ostatnim punktem programu było zaproszenie przybyłych gości, nauczycieli i pracowników obsługi na słodki poczęstunek

      .Marzena Kacprzyk

     • Obchody XIX Dnia Papieskiego

     •       Dnia 13 października społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła XIX Dzień Papieski. Tegoroczne hasło to: "Wstańcie, chodźmy!". Hasło jest nawiązaniem do słów Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny oraz odwołaniem do ludzkich serc i sumień.

          Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II przy naszej szkole. Następnie cała społeczność szkolna przeszła uroczyście ze sztandarem szkoły na mszę św. do kościoła pod wezwaniem WNMP. Mszę św. uświetniały czytania i śpiew naszych uczniów. Na zakończenie pani dyrektor powiedziała kilka pięknych słów trafiających prosto do serca na temat nauczania naszego patrona szkoły – Jana Pawła II.                                                                                                                             

                                                                                                                           Magdalena Podleś

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 11 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji  Dnia Nauczyciela. Akademię rozpoczęły klasy II, które pod kierunkiem wychowawczyń  przygotowały część artystyczną. Uczniowie pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, zatańczyli  taniec. Dyrektor szkoły Dorota Brzostek powitała na akademii zaproszonych gości. Przybyli: kierownik promocji Michał Kulesza, dyrektor Miejskiego Ośrodka i Rekreacji  Bartłomiej Pieńkowski, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Krajewska oraz nauczyciele emeryci. Dyrektor szkoły odczytała listę nagrodzonych nauczycieli  i wręczyła nauczycielom nagrody dyrektora. Następnie przybyli goście  złożyli  nauczycielom życzenia , a uczniowie wręczyli wszystkim pracownikom szkoły róże. Po części oficjalnej wszyscy przeszli do klasy na słodki poczęstunek.

      Marzena Kacprzyk

     • Alternatywna lekcja wychowania fizycznego z mistrzynią tyczki Moniką Pyrek

     • Na zaproszenie burmistrza J. Bauera oraz dyrektora MOSiR-u B. Pieńkowskiego Fundacja Moniki Pyrek 8 października 2019r. zorganizowała lekcję WF-u dla dzieci z klas 4-8 szkoły podstawowej. W ramach programu Kinder+Sport i Fundacji Moniki Pyrek zajęcia zrealizowano w połączeniu sportu i technologii. Grupa 76 uczniów Naszej Szkoły (wszystkie klasy sportowe oraz klasy 7a i 7b) aktywnie uczestniczyła w  ćwiczeniach fizycznych z wykorzystaniem symulatorów sportowych na 8 stanowiskach interaktywnych. Wrażenia z przeprowadzonej lekcji były niesamowite. Dzieciaki zachwycone z możliwości ćwiczenia na urządzeniach-symulatorach, których w warunkach szkolnych mało gdzie można spotkać. Dodatkową atrakcją była możliwość spotkania się z tak utytuowanym sportowcem jakim jest Monika Pyrek, czterokrotną olimpijką, wielokrotną medalistką największych imprez sportowych na Świecie.

     • Europejski Tydzień Kodowania

     •     W dniach 14 – 18 października nasza szkoła bierze udział w Europejskim Tygodniu Kodowania – #CODEWEEK2019. 

             Uczniowie klas I – III wezmą udział w otwartych zajęciach kodowania wizualnego, rozwijając w ten sposób swoje umiejętności programowania. Poza tym zajęcia edukacji informatycznej w tym tygodniu będą poświęcone robotom edukacyjnym Photon, których zadaniem jest wprowadzenie w świat technologii oraz nauczanie podstaw programowania.

      Klasy IV – VIII zapraszamy do aktywnego udziału w zabawie „Łamanie szyfrów – czyli jak działała Enigma”. Każdego dnia uczniowie otrzymają zaszyfrowany fragment hasła, który trzeba odkodować. Zachęcamy do zaangażowania swoich najbliższych i znajomych w pomoc w łamaniu szyfrów. W każdym wieku możemy rozpocząć przygodę z programowaniem.

      Dla zwycięzców, którzy odszyfrują całe hasło czekają nagrody.

     • Wycieczka klasy IB do Broku

     • Dnia 5 października uczniowie klasy Ib wybrali się wraz z rodzicami i wychowawczynią p. Bożeną Ciach na wycieczkę do parku linowego w Broku. Była to pierwsza wycieczka klasy. Po przyjeździe na miejsce, dzieci  od razu przeszły na plac i zaczęły bardzo sprawnie pokonywać przeszkody. Potem wszyscy brali udział w różnych zabawach przygotowanych przez animatora parku . Było również ognisko z pieczeniem kiełbasek. Pogoda dopisała. Wycieczka udała się. Po świetnym  odpoczynku wszyscy zadowoleni wrócili do Ostrowi.

     • I MIEJSCE W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM PT.,,EKOSZKOŁA-EDYCJA II"

     • Nasza szkoła wzięła udział w konkursie plastyczno - fotograficznym pt,, EkoSzkoła – edycja II” organizowanym przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Celem konkursu było upowszechnianie i popularyzacja działań związanych z edukacją ekologiczną i ochroną środowiska prowadzonych w szkołach podstawowych oraz kreowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska na terenie województwa mazowieckiego.

      W konkursie były brane pod uwagę dotychczasowe działania szkoły na rzecz ochrony środowiska i kształtowania postaw proekologicznych, nawiązanie pracy konkursowej do celów konkursu, kreatywność pracy konkursowej oraz estetyka wykonania pracy.

      Uczennica Aleksandra Staniszewska zajęła w konkursie I miejsce i dostała nagrody rzeczowe, zaś szkoła została nagrodzona EkoBonem o wartości 5000 zł. Opiekunem konkursu była  P. Marzena Kacprzyk.

      Dziękujemy i Gratulujemy naszej uczennicy.

      Marzena Kacprzyk

     • Biegi przełajowe

     • W sobotnie przedpołudnie 5 października 2019r. odbyły się Miejskie Indywidualne Biegi Przełajowe organizowane przez MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej dla uczniów z klas I – III szkoły podstawowej. Dziewczęta i chłopcy w tej kategorii wiekowej mieli do pokonania dystans 400 m wyznaczony na terenie zielonym przed Miejską Pływalnią. Uczennica z klasy Ib Gabrysia Kołakowska zajęła I miejsce w roczniku 2012, uczennica kl. IIa Bianka Popiołek zajęła II miejsce w roczniku 2011 i Zuzia Piórkowska z kl. IIb zajęła III miejsce w roczniku 2011. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z ich  sukcesu. Wszystkim pozostałym uczestnikom biegu gratulujemy udziału i dobiegnięcia do końca wyznaczonego dystansu.

     • Klasa IIa na wycieczce w Milanówku i Otrębusach

     • Uczniowie z klasy IIa byli na wycieczce w Wytwórni Krówek Ciągutek w Milanówku. Podczas pobytu w Wytwórni mogli z bliska zobaczyć poszczególne etapy powstawania słodkich krówek. W specjalnych strojach mogliśmy wejść na halę gdzie powstaje masa krówkowa, a następnie na halę gdzie te krówki są prasowane, dzielone na małe prostokąty i ręcznie pakowane w papierki. Wychodząc z hal byliśmy częstowani świeżutkimi krówkami ciągutkami. Po zwiedzeniu hal produkcyjnych przeszliśmy do sali, gdzie każdy uczeń miał możliwość zaprojektowania i wykonania dwóch swoich własnych etykietek na cukierki – krówki. Za wykonanie swoich papierków dzieci dostały od p. Magdy naszej przewodniczki woreczki z pysznymi krówkami ciągutkami. Na zakończenie naszego pobytu w tym miejscu można było dokonać zakupów krówek w fabrycznym sklepiku. Każdy uczeń przywiózł do domu krówki z tej Wytwórni dla swoich bliskich. Potem przejechaliśmy do Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Tu czekała nas przejażdżka starym autobusem po miejscowości Otrębusy. Podjechaliśmy pod siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca MAZOWSZE, a potem pod budynek Muzeum Jarosława Iwaszkiewicza. Po tym rozpoczęliśmy zwiedzanie zebranych różnych pojazdów w Muzeum. Widzieliśmy tutaj czołg RUDY 102, który występował w filmie pt. „Czterej pancerni i pies”. Poza tym mogliśmy podziwiać i robić sobie pamiątkowe zdjęcia przy różnych autach, motorach z dawnych czasów. Pani Asia nasza przewodniczka opowiadała różne ciekawostki dotyczące wielu eksponatów z tego Muzeum. Po zwiedzaniu mogliśmy w sklepiku dokonać zakupu pamiątek np. magnesów, pocztówek czy małych modeli aut. Ostatnim punktem naszej wycieczki był wspólny posiłek w McDonalds zestawów Happy Meal.

       

      Wychowawca klasy IIa

   • Świetnie! Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit