• Próbna Ewakuacja

     • We wtorek 30 wrześniabr. o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się próbna ewakuacja.

      Sygnałem do ewakuacji był alarm w postaci trzykrotnego sygnału dźwiękowego z sekundową przerwą. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjno-obsługowi, zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi udając się do bezpiecznego miejsca na boisku szkolnym.

      Ewakuowano 323 uczniów z klas szkoły podstawowej, 14 nauczycieli i 4 osoby obsługi, łącznie 341 osób.


      W ewakuacjach brał udział przedstawiciel Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka oraz przedstawiciel Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej .

      Głównym celem akcji było zapoznanie uczniów oraz pracowników z właściwą reakcją na sygnał alarmowy informujący o zagrożeniu wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

     • Uczniowie klasy IIa na poczcie

     • 24 września 2019r. uczniowie klasy IIa odwiedzili Urząd Pocztowy w Ostrowi Maz. Podczas wycieczki mieli możliwość poznania drogi listu od nadawcy do odbiorcy. Na lekcji języka polskiego uczniowie wspólnie napisali list do swoich Rodziców oraz pocztówkę i zaadresowali koperty. Tak przygotowane listy wrzucili do skrzynki pocztowej stojącej przed pocztą. Pani z poczty specjalnym kluczem do skrzynki otworzyła ją i wyjęła worek ze wszystkimi listami. Listy te następnie zostały ostemplowane przez dzieci i posegregowane dla listonoszy w specjalnym regale. Teraz uczniowie będą wyczekiwać listonosza w swoich domach, aby odebrać list dla Rodziców. Wszyscy z dużym zaciekawieniem słuchali opowieści o dawnym sposobach przesyłania wiadomości i oglądali ilustracje dawnych skrzynek pocztowych czy gołębi pocztowych podczas naszej wycieczki. Na zakończenie pobytu na poczcie zajrzeliśmy do pokoju listonoszy skąd biorą listy, aby doręczyć je do adresatów. Potem podziękowaliśmy naszej Pani przewodniczce słodkością oraz miłym słowem i wróciliśmy do szkoły. 

      Wychowawca klasy IIa

     • WYCIECZKA DO BIAŁOWIEŻY KLASY IIIB

     • W dniu 24 września klasa IIIb  była na wycieczce w Białowieży. Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego . W tym najnowocześniejszym obiekcie tego typu na Podlasiu, dziewicza przyroda Puszczy Białowieskiej przedstawiona jest w sposób innowacyjny, za pomocą dioram, przy udziale światła i dźwięku. Dzieci były zachwycone ekspozycją muzeum przedstawioną w półmroku, przy śpiewie ptaków. Później zwiedziliśmy Rezerwat Żubrów i spacerowaliśmy Szlakiem Dębów Królewskich. Nie obyło się bez zakupu pamiątek. Wycieczka była bardzo udana i wszyscy cieszyli się, że mogli tak blisko  zobaczyć piękno Polskiej przyrody.

     • Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!

     •       W piątek 20 września nasza szkoła przyłączyła się do 26. edycji akcji proekologicznej "Sprzątanie Świata - Polska 2019", która odbyła się pod hasłem: Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!W piątek 20 września nasza szkoła przyłączyła się do 26. edycji akcji proekologicznej "Sprzątanie Świata - Polska 2019", która odbyła się pod hasłem: Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!

             Nasi uczniowie chcąc zrobić coś dla naszej planety wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów wraz z opiekunami oraz pracowników firmy Alpla i Urzędu Miasta sprzątaliśmy teren wokół szkoły, przy ul. Cmentarnej oraz las przy ogródkach działkowych. Zebraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Wśród śmieci przeważały plastikowe i szklane butelki oraz puszki, ale znalazły się też wyrzucone urządzenia czy lampa naftowa. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że porzucone w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. W Polsce najwięcej odpadów trafia do lasów. To przede wszystkim plastikowe butelki, worki, opakowania po produktach żywnościowych. Rozkładają się one dziesiątki, a nawet setki lat, przy tym zanieczyszczając środowisko naturalne. Papier zanim całkowicie się rozłoży może minąć nawet ponad 20 tygodni, skórka od banana przeleży 6 miesięcy, karton po mleku 5 lat, puszka po napoju 200 lat, plastikowa butelka 450 lat, a szkło nawet 500 lat!

      Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

      Magdalena Podleś

     • Klasa IIa na WYSTAWIE GRZYBÓW 2019

     • 17 września 2019r. uczniowie klasy IIa odwiedzili Wystawę Grzybów w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostrowi Maz. Celem wystawy było przybliżenie i zapoznanie dzieci z tematyką bezpiecznego grzybobrania. Na wystawie były zaprezentowane najczęściej spotykane w Polsce grzyby kapeluszowe jadalne, niejadalne i trujące. Atrapy grzybów oraz grzyby świeżo zebrane pogrupowane zostały pod kątem ich podobieństwa zewnętrznego.  W ten sposób uczniowie mogli łatwiej dostrzec cechy charakterystyczne dla danego gatunku grzyba. Na Wystawie Grzybów można było również zobaczyć liczne plansze edukacyjne, które przedstawiały różnice między poszczególnymi gatunkami grzybów oraz zasady bezpiecznego grzybobrania. Wystawę Grzybów kapeluszowych uzupełniła ekspozycja grzybów powodujących różne wady drewna. Pani – przewodniczka wystawy poinformowała uczniów, jak należy rozpoznawać, zbierać i przechowywać grzyby, by uniknąć zatrucia. Każdy uczeń na zakończenie zwiedzania wystawy otrzymał materiały informacyjne na temat właściwego korzystania z lasu, bezpiecznego grzybobrania oraz ochrony przed kleszczami. Wychowawca klasy wpisała się do księgi pamiątkowej odwiedzających Wystawę Grzybów 2019.

      Wychowawca klasy IIa

     • Akcja ,,Kierowco ! Nie polujemy na zebrach."

     • 12 września 2019r. w nasza szkoła wzięła udział  w akcji "Kierowco! Nie polujemy na zebrach". Uczniowie w kamizelkach z transparentami przeszli przez przejścia w pobliżu szkoły pod eskortą policji i straży miejskiej. Kampania ma na celu podniesienie świadomości kierowców i zwrócenie uwagi kierującym, aby zachowywali szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uczniowie zaś mają obowiązek rozejrzeć się i przechodzić, a nie przebiegać. Akcja ta bardzo podobała się uczniom.

     • Wywiadówki

     • 11-12 września 2019 o godz. 16.30 odbędą się wywiadówki w klasach II-VIII SP.

      Przydział sal na wywiadówki:

      11 września 2019

      2a 44

      2b 29

      3a 17

      3b 30

      4a 6

      4b 7

      5a 4

      5b 33

      12 września 2019r.

      6a 4

      6b 7

      6c 13

      7a 3

      7b 5

      8a 15

      8b 33

     • Narodowe Czytanie w Miejskiej Bibliotece

     • Byliśmy tam…

                  7 września w ogrodzie letnim Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się Narodowe Czytanie.

                  Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie, usłyszeliśmy  fragmenty czterech nowel.

                  Pierwszym tekstem Była „Sawa” Henryka Rzewuskiego, czytana między innymi przez naszą Panią v-ce dyrektor Małgorzatę Jamiołkowską, następnie czytano „Katarynkę” Bolesława Prusa, której fragmenty przeczytały uczennice naszej szkoły – Aleksandra Staniszewska, Maria Zarodkiewicz i Michalina Bloch. Później czytano „Orkę” Władysława Reymonta, a na koniec tekst „Mój ojciec wstępuje do Strażaków” Brunona Schulza.

                  Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016roku Prezydent wraz z małżonką rozpoczął Narodowe Czytanie „Oqo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku Lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. 

      Za nasz udział w tej pięknej akcji otrzymaliśmy pisemne podziękowanie. W przyszłym roku również zapraszamy do udziału w Narodowym Czytaniu.

      Iwona Staniszewska

       

       

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     •          2 września 2019 roku odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020.

      Ceremonię rozpoczęło wprowadzenie sztandaru Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II oraz odśpiewanie hymnu państwowego.

      W pierwszej części uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły – pani Dorota Brzostek. Pani dyrektor przywitała zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli oraz zaproszonych gości: dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej – Panią Dorotę Ambroziak oraz dyrektora Miejskiego Domu Kultury -  Panią Martę Molską. Pani Dyrektor Dorota Brzostek życzyła uczniom, rodzicom , nauczycielom oraz pracownikom szkoły wiele wytrwałości oraz spełnienia wszystkich marzeń i planów. Nawiązała również do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podkreśliła, jak ważna jest pamięć o grobach tych, którzy w roku 1939 walczyli o naszą ojczyznę. Uczniowie klas czwartych udali się po uroczystości rozpoczęcia na cmentarz, aby złożyć wiązankę na grobach żołnierzy.

      Głos zabrała również Pani Dorota Ambroziak życząc wszystkim uczniom dobrego roku szkolnego, który zaowocuje wszechstronnym, bogatym rozwojem osobistym.

      Na zakończenie Pani v-ce dyrektor, Małgorzata Jamiołkowska odczytała przydział uczniów do klas i wszyscy udali się na spotkanie z wychowawcami.

      Magdalena Podleś

   • Świetnie! Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit