"SMOK"

Początek działalności w szkole

Kolejny rok szkolny przyniósł nam następną możliwość współpracy z PZKosz. Chodzi oczywiście o ośrodek "SMOK" w Szkole Podstawowej nr 2. Po raz drugi z rzędu udało nam się zaprosić na zajęcia koszykarskie dzieci, jednak tym razem do zabawy wciągnęliśmy także najmłodszych. Jak wcześniej na zajęcia SMOK uczęszczają uczniowie klas czwartych i piątych, ale dołączyły do nich dzieci z klas 1-3.

"SMOK" to Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykówki, będący odpowiedzią na potrzeby dzieci. Jak wiadomo ruch to zdrowie, a ruch wśród najmłodszych jest czynnikiem koniecznym do dobrego rozwoju. Dzięki Polskiemu Związkowi Koszykówki oraz Ministerstwu Sportu i Turystyki, które przeznacza odpowiednie środki na ten cel, udało nam się w tym roku uaktywnić 51 uczniów! Z każdą z grup spotykamy się dwa razy w tygodniu, aby podnosić umiejętności koszykarskie, a najmłodsi - bawić się zdobywając sprawność i pozytywne nawyki ruchowe.

Nasi podopieczni nie próżnują. Praca jaką wykonują na trenigach nie przechodzi bez echa. Jeszcze w listopadzie odpowiedziliśmy na zaproszenie, aby uczestniczyć w konferencji szkoleniowej dla trenerów "SMOK" z całej Polski. Grupa ostrowskich zawodników wzięła więc udział w pokazie nowoczesnych metod treningowych, poprowadzonym przez profesora Tadeusza Hucińskiego oraz Tomasza Wilczewskiego.

To nie koniec. W szkole wystartował niedawno turniej koszykówki 3x3, będącej nową dyscypliną olimpijską. W turnieju udział biorą wszyscy uczestnicy programu SMOK!

Zajęcia w ramach programu odbywają się bezpłatnie, zarówno na obiektach szkolnych jak i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej. Tym bardziej doceniamy pomoc Polskiego Związku Koszykówki, który dostarczył nam sprzęt sportowy, aby nasze treningi mogły być jeszcze bardziej urozmaicone oraz dostosowane do możlwiości i potrzeb dzieci w każym wieku.

Od września 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr2 w Ostrowi Mazowieckiej działa „SMOK”. Nie jest to jednak mityczny potwór ziejący ogniem a skrót nazwy programu Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykarski finansowanego przez Polski Związek Koszykówki ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program skierowany jest do chłopców z klas IV, V oraz VI a jego celem jest zarażenie koszykówką a tym samym wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci, propagowanie aktywności fizycznej i „zdrowego stylu życia” Bezpłatne treningi, prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów i odbywają się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu sportowego oraz multimedialnego przekazanego w ramach programu przez Polski Związek Koszykówki. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu dla każdej grupy na obiektach SP2 oraz MOSiR. Na dzień dzisiejszy programem „SMOK” łącznie objętych jest 37 uczniów z klas IV-VI, którzy dzięki niemu rozwijają swoje koszykarskie zainteresowania w bardzo dogodnych warunkach. Ponadto każdy z uczestników programu przejdzie testy sprawnościowe i zostanie zarejestrowany w ogólnopolskiej bazie talentów. Warto wspomnieć iż w szkole funkcjonują dwa oddziały sportowe o profilu: Koszykówka/lekkoatletyka. Uczestnictwo w programie „SMOK” Niewątpliwie znacząco wpłynie na jakość szkolenia zawodników.

Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykówki

w Szkole  Podstawowej nr. 2

„SMOK” to program finansowany przez Polski Związek Koszykówki przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.  Pomaga rozwijać koszykarskie zainteresowania  45 uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej. Do dyspozycji szkoły trafił Specjalistyczny sprzęt szkoleniowy m.in. dwa zestawy piłek, skakanki, pachołki itp., a także kamera czy przenośny komputer.  Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka ufundował stroje treningowe dla każdego z uczestników. Program skierowany był do chłopców z klas IV-VI. Wykwalifikowani trenerzy prowadzą bezpłatne treningi dwa razy w tygodniu dla każdej z trzech grup, korzystając z obiektów szkolnych oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej. Uczniowie przystępujący do programu przeszli także testy sprawności fizycznej i zostali zarejestrowani w ogólnopolskiej bazie talentów.

Jeszcze w listopadzie grupa ostrowskich smoków wzięła udział w konferencji trenerów SMOK w Żyrardowie, by pod wodzą Tomasza Wilczewskiego zaprezentować elementy systemu szkolenia opracowanego przez prof. Tadeusza Hucińskiego.

Grupa złożona z uczniów klasy V i części klasy IV wzięła także udział w turnieju koszykówki w Białej Podlaskiej na zaproszenie gospodarza.

Ferie zimowe ostrowskie Smoki spędziły na obozie sportowym zorganizowanym w Ełku. Tam 3 razy dziennie uczniowie mieli możliwość szlifowania techniki elementów koszykarskich. W lecie również zostanie zorganizowany podobny obóz.

Smoki z klas IV i V przystąpiły do rozgrywek ligowych. Możliwości stworzone dzięki dołączeniu do programu pozwoliły rozwijać się skuteczniej, co przekładało się na wynik sportowy. Dobre zaplecze sprzętowe zróżnicowało treningi oraz pozwoliło lepiej przygotować się do rozgrywek. Ponadto, z inicjatywy uczniów będących w programie, rozegrany został szkolny turniej koszykówki 3x3, co pokazuje, iż zainteresowanie dyscypliną w naszej szkole wciąż rośnie – misja propagowania sportu jest spełniana.

ulica: gen. Stefana Grota Roweckiego 6

Inspektorem Ochrony Danych Osobowych jest Pan Łukasz Bieniek, sekretariat.zsp1ostrow@gmail.com