• BIEŻĄCE INFORMACJE

      • Śniadanie daje moc w 5a

        W klasie 5a dwie godziny wychowawcze w grudniu poświęcone były zdrowemu odżywianiu. Celem pierwszej lekcji było uświadomienie uczniom, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dostarcza im składników dających energię do nauki i zabawy oraz poprawiających koncentrację podczas lekcji. Dyskusja na temat zdrowego odżywiania oparta była o 12 zasad prawidłowego żywienia według Instytutu Matki i Dziecka tj.
        • Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
        • Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
        • Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
        • Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
        • Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
        • Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
        • Jedz o stałych porach, nie spiesz się.
        • Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
        • Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
        • Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
        • Dobrą wodą gaś pragnienie.
        • Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.
        Na kolejnej lekcji uczniowie wykonywali plakaty według tych 12 zasad prawidłowego żywienia. Przedstawili tam produkty zdrowe oraz uwidocznili zasady, których należy przestrzegać, aby być zdrowym.Na plakacie znalazły się również produkty informujące jaka żywność jest tucząca i szkodliwa dla zdrowia, której nie można spożywać. Te produkty na plakatach zostały przekreślone na czerwono. Plakaty zawisły na gazetce klasowej.

         

         

         

         Przedstawienie z okazji pięciolecia Sekcji Zdrowego Stylu Życia.

                     

                 

                                 Z okazji pięciolecia „Sekcji Zdrowego Stylu Życia” „Dwójki” przygotowali część artystyczną. Były to trzy zabawne inscenizacje na temat zdrowego stylu życia. Nasi uczniowie podczas występu kilkakrotnie podkreślali , że o zdrowie trzeba dbać dobrze się odżywiając, uprawiając sport i zamiast się denerwować, zawsze się uśmiechać. Aktorzy przestrzegali również o szkodliwości picia alkoholu oraz palenia papierosów. Uwzględniając życzenie publiczności zaprezentowane zostały również popularne piosenki z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku.

        Scenariusz przedstawienia napisała Anna Piankowska. Za prezentację multimedialną była odpowiedzialna Magdalena Podleś. Oprawę muzyczną przygotowała Uliana Kikoła. W kwestii przebrania uczniów wspierała nas Agnieszka Karpińska.

        Inscenizacja spotkała się z ciepłym przyjęciem widzów.  Występ nagradzany był gromkimi brawami. Słowa podziękowania młodym aktorom, solistom i nauczycielom przygotowującym uroczystość złożyła pani dyrektor MDK pani Urszula Równa oraz pani Wiesława Polak, przewodnicząca Rady Słuchaczy UTW.

        Magdalena Podleś

         

         

         

         

         

                Spotkanie z panem Grzegorzem Szydło

         

        16 XI w naszej szkole gościliśmy pana Grzegorza Szydło - propagatora sportu, nauczyciela wychowania fizycznego, biegacza.
        Pan Grzegorz opowiadał uczniom o tym, co go zmotywowało do zmiany trybu życia. Mówił o tym, jak dążyć do wyznaczonych celów, do spełniania marzeń i motywował nas do pracy nad sobą.
        O swoich sportowych sukcesach opowiedzieli nam uczniowie naszej szkoły - Aleksandra Zapatka z kl. IIIa i Mikołaj Jasionowski z klasy IIIb gimnazjum. Ola mówiła o tym, co ją motywuje do uprawiania sportu, jakie niesie to za sobą korzyści. O tym, że czasem odechciewa się wszystkiego, ale za chwilę wraca chęć, żeby być jeszcze lepszą. Mikołaj opowiadał o swoich planach zawiązanych z nauką w Szkole Mistrzostwa Sportowego i o tym, że jego marzeniem jest jest zdobycie w przyszłości medalu olimpijskiego w pływaniu.

        Spotkanie było bardzo ciekawe, na pewno to, co usłyszeliśmy, dało nam do myślenia.
        Naszym opowiadaczom pięknie dziękujemy i trzymamy mocno kciuki za marzenia.

         

         

         

         

        30 maja – Światowy Dzień Soku

        Co to jest sok?

        Sok to produkt przede wszystkim naturalny. Otrzymywany jest ze świeżych owoców lub warzyw. Można też go przygotowywać z warzyw lub owoców chłodzonych lub mrożonych.

        Nasze prawo zabrania dodawania do niego jakichkolwiek sztucznych substancji – konserwantów, sztucznych barwników, syntetycznych aromatów nie pochodzących z owocu z jakiego został sok zrobiony. Do soków owocowych zabronione jest dodawanie jakichkolwiek cukrów. Tylko natura!

         

        Dlaczego warto pić soki?

        Soki owocowe są bogate w łatwo przyswajalne węglowodany, które nie obciążają one naszego układu pokarmowego ani żołądka, co sprawia, że są łatwostrawne. Nie zawierają tłuszczu. Obecna w nich witamina C  pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Picie pełnych witamin soków to też recepta na zdrowe, lśniące włosy oraz piękną, gładką skórę i sokoli wzrok. Pijąc soki bogate w składniki odżywcze można zapomnieć o grypie, katarze czy innych infekcjach.

        Według Światowej Organizacji Zdrowia należy spożywać 400 g warzyw i owoców dziennie, podzielonych na 5 porcji. Jedną z tych porcji może być szklanka soku (200 ml). Jakość i skład soku w butelkach czy kartonach jest porównywalna do jakości soku otrzymanego bezpośrednio z owoców lub warzyw.

        Komponując dzienne porcje owoców i warzyw warto sięgać do różnych grup kolorystycznych : 

        1. żółto-pomarańczowe (cytrusy, pomarańcze, dynie, marchewka, papryki),

        2. zielone (sałata, ogórki, cukinie, szpinak, brokuły),

        3. czerwone (pomidory, truskawki, wiśnie, czereśnie),

        4. białe (cebula, czosnek),

        5. niebiesko-czarne (bakłażan, jagody).

        Okazuje się, że kolor ma znaczenie - rodzaj i ilość zawartych w warzywach i owocach odżywczych związków zależy od ich barwy. Im więcej barw na naszym talerzu - tym zdrowiej; im bardziej intensywna barwa owoców lub warzyw - tym więcej korzystnych dla naszego zdrowia substancji (witamin, mikroelementów, przeciwutleniaczy) w nich się kryje.  

        Sok może towarzyszyć wam wszędzie: w pracy, w szkole, na spacerze, na treningu, na wycieczce. Dzięki nim możemy dostarczyć organizmowi potrzebnych wartości odżywczych i jednocześnie zaspokoić pragnienie. Dietetycy zalecają, by dorosła osoba wypijała dziennie około 2 litrów wody, a warzywa i owoce to przecież w ponad 80% woda.

        Według badań Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych (AIJN) przeciętny Polak spożywa około 17,5 litra soków rocznie. Największą popularnością cieszy się sok pomarańczowy, warzywny, trzecie miejsce zajmuje sok jabłkowy, na czwartym miejscu - sok grejpfrutowy.

         

        Oto zalety picia soków ze świeżych warzyw i owoców:

        1. Świeżo wyciskane soki to prosta, ekspresowa droga do zdrowia.

        Soki wyciskane na świeżo to taki bardzo szybki transport dla witamin, minerałów i żywych enzymów. W ciągu 15 minut już znajdują się w krwiobiegu. Od tego momentu organizm może używać zawartych w soku cennych substancji, jako budulca dla odtworzenia nowych, zdrowych komórek, ponieważ każdego dnia nasze ciało usuwa stare „zużyte” komórki i na ich miejsce tworzy nowe. Dotyczy to każdego narządu.

        2. Świeżo wyciskane soki dostarczają organizmowi budulca w wystarczającej ilości.

        Na 1 litr soku wyciskanego w wyciskarce potrzeba ok. 1,5-2 kg surowca. Czy łatwo jest zjeść

        1,5 kg marchewek lub jabłek za jednym razem? Wypić warzywa jest dużo szybciej i efektywniej niż je zjeść.

        Soki nie służą dostarczaniu wielkich ilości błonnika, lecz świeżego budulca w dużych ilościach i szybko. Błonnik można dostarczać organizmowi w innych formach, np. w zupach, świeżych koktajlach, sałatkach itd. 

        3. Świeżo wyciskane soki pozwolą na dostarczanie do organizmu większej różnorodności warzyw, ziół, traw, kiełków czy owoców.

        Zazwyczaj jadamy te same warzywa, robimy te same ulubione sałatki lub zupy. Niektórzy nie jadają warzyw niemal wcale (z różnych powodów), a dzieci lubią wybierać warzywa z zupy itd. W wyciskanych sokach można „przemycić” nawet takie warzywa, zioła czy przyprawy, których normalnie się nie lubi. Dodane w niewielkich ilościach w wyciskanym soku nie są nawet wyczuwalne ani widoczne. 

        4. Świeżo wyciskane soki pozwolą na dostarczenie organizmowi budulca w niezmienionej formie, czyli o najwyższej jakości.

        Dzisiaj jemy niemal wszystko gotowane. Z powodu wysokiej temperatury, straty cennych substancji odżywczych, w które natura wyposażyła warzywa i owoce, potrafią być znaczne. Pod tym kątem świeżo wyciskane soki to produkt najwyższej jakości. 

        5. Świeżo wyciskane soki alkalizują organizm.

        To bardzo ważne dla każdego, a w szczególności dla osób żywiących się tradycyjnie (pieczywo, nabiał, mięso, cukier i podobne pokarmy zakwaszające), palących, prowadzących siedzący tryb życia, biorących leki lub żyjących w stresie. Przywrócenie prawidłowego pH organizmu czyni cuda: daje energetycznego kopa (lepszego niż kawa), poprawia się jasność umysłu, poprawia się wygląd skóry, stopniowo przechodzi też ochota na substancje uzależniające (słodycze, piwo, papieros itd.) oraz ogólnie wzrasta poziom optymizmu. 

        6. Świeżo wyciskane soki niewiarygodnie wzmacniają nasz system immunologiczny.

        Regularne picie świeżo wyciskanych soków powoduje, że organizm dostaje najlepsze z możliwych, kompletne paliwo i dopiero wtedy zaczyna prawidłowo funkcjonować. Dobrze jest do soków warzywno-owocowych dodawać nieco kiełków lub młodych traw. To prawdziwa bomba odżywcza. Przykładowo sok z młodej trawy lucerny czy pszenicy zawiera kilkaset aktywnych biologicznie substancji (enzymów, fitohormonów, minerałów, witamin).  Zwiększony dopływ witamin, minerałów i żywych enzymów robi swoje. Niestraszne już przeziębienia, grypy, katary, kaszle, ataki opryszczki wargowej, zapalenia spojówek, zatok, znika krwawienie dziąseł przy myciu zębów itd. 

        7. Świeżo wyciskane soki są pomocne w oczyszczaniu organizmu.

        Narządy wewnętrzne codziennie są poddawane olbrzymiej pracy: trawią pięć posiłków (składających się ze stałych pokarmów) dziennie, przetwarzają, syntetyzują, odkładają, co potrzebne, a co niepotrzebne wydalają. To, z czym nie wiadomo co zrobić ani jak wydalić jest magazynowane. Pewien uczony z USA odkrył, że uboczne produkty przemiany materii odkładają się z biegiem czasu w organizmie w postaci złogów wywierających na niego szkodliwe silne działanie utleniające. To po prostu trucizny odbierające systematycznie zdrowie, jasność umysłu, witalność, młodość. Im mniej ich w sobie nosimy tym lepiej dla nas.

        Jeden dzień w tygodniu (np. podczas weekendu) na samych świeżo wyciskanych sokach (lub w połączeniu z surowymi warzywami i owocami) to dobry sposób, aby zacząć w końcu oczyszczać organizm.

        8. Soki świeżo wyciskane mają właściwości lecznicze.

        Lekarze doszli do wniosku, że to nie brak farmaceutyków w organizmie wywołuje degenerację komórek. Leki farmaceutyczne nie powodują przywrócenia komórkom stanu wyjściowego (stanu zdrowia), choć maskując objawy mogą sprawiać takie wrażenie.

        Przywracając równowagę organizmowi i dostarczając mu budulca do odtworzenia nowych, zdrowych komórek – stan zdrowia może zostać naturalnie przywrócony. Raz przywrócony może zostać zachowany na stałe pod warunkiem dalszego utrzymywania optymalnych do tego warunków. Świeżo wyciskane soki to dzisiaj konieczność w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, ponieważ jesteśmy narażeni na coraz więcej czynników zaburzających równowagę organizmu coraz agresywniej. Soki zaś stoją na jej straży.

        9. Świeżo wyciskane soki przeciwdziałają tyciu spowodowanemu obżarstwem i napadami wilczego głodu.

        Organizm często daje znać, że chce coś zjeść nie dlatego, że jest głodny, lecz dlatego, że ma nadzieję, iż  w końcu dostanie to, czego potrzebuje. 

        Ludzie z nadwagą jedzą całymi dniami i są to naprawdę wielkie ilości jedzenia, ale nie mają pojęcia, że ich organizmy pozostają w stanie… niedożywienia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ich otrzymują akurat nie to co jest potrzebne, lecz to, co smakuje kubkom smakowym. Gdy jednak w końcu organizm dostanie to, co zaspokoi jego (a nie kubków smakowych) potrzeby, przestanie dopominać się o cokolwiek innego. 

        10. Cenowo wychodzi tanio, jak za tyle dobrodziejstw.

        Podstawowe składniki (marchewka, jabłka, buraki czy kapusta) – są tanie cały rok. Dodatkowe składniki, jakie możemy wrzucać do wyciskanego soku, są nieco droższe i podlegają czasem sezonowym zmianom cen, ale też i schodzą w nieco mniejszej ilości (cytryna, imbir, zielenina, ogórki, brokuły, pomidory itp.). Jeśli do tego doliczymy np. oszczędność na: kremie przeciwzmarszczkowym, samoopalaczu, zabiegach na twarz i ciało, środkach na odchudzanie, kosmetykach na porost włosów i odżywkach do paznokci, sztucznych witaminach i suplementach diety, tabletkach na przeziębienie i bóle głowy, maściach na opryszczkę, kroplach na katar, napojach energetyzujących, słodyczach, kawie itp. itd. – okazuje się, że jesteś po jakimś czasie finansowo możemy całkiem sporo zyskać.

         

        Oczywiście nikt nie może nikogo do niczego przymuszać. Ale zawsze warto spróbować zmienić cokolwiek w swojej diecie i nawykach. A jak przy okazji wyjdzie to naprawdę na zdrowie – to może zmiana, która miała być „na trochę”, zostanie na dłużej.

        Beata Kaczyńska

         

        Korzystałam z materiałów odstępnych w Internecie

         

        CO O PIECZYWIE

        DOBRZE WIEDZIEĆ

        Pieczywo – stanowi jeden z podstawowych składników codziennej diety człowieka. Średnio w ciągu roku spożywamy ok. 50 kg pieczywa.

        To wyroby wypiekane z mąki, wody i soli w połączeniu z różnymi dodatkami. Inne surowce wchodzące w skład pieczywa to mleko, środki spulchniające (zakwas, drożdże, proszek do pieczenia), cukier oraz dodatki zależne od rodzaju pieczywa, np. substancje zapachowo – smakowe, przyprawy ziołowe, mak, sezam, dynia, słonecznik, soja i suszone śliwki.

        Skład pieczywa:

         

        Wartość odżywcza i energetyczna

        Wartość energetyczna 100 g pieczywa wynosi przeciętnie 200 - 400 kcal.

        Od rodzaju mąki zależą charakterystyczne walory pieczywa, takie jak smak, konsystencja, chrupkość, trwałość, a także jego kaloryczność i wartości odżywcze.

        Pod względem wartości odżywczej najzdrowsze jest pieczywo razowe – wypiekane z mąki razowej pszennej lub żytniej, która zawiera więcej witamin i soli mineralnych oraz błonnik – obecny w zewnętrznej osłonce ziaren i niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jelit.

        Pieczywo białe posiada niewielką wartość odżywczą, a przy tym z reguły charakteryzuje się większą ilością kilokalorii.

        Dietetycy zalecają spożywanie różnych rodzajów pieczywa, tak aby dostarczyć do organizmu dużo różnorodnych składników odżywczych oraz błonnik. Pieczywo z dodatkiem pełnych nasion roślin oleistych: słonecznika, dyni, sezamu, lnu, soi, maku, kukurydzy oraz kminku stanowi dodatkowe źródło witamin, soli mineralnych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

        Małym dzieciom i osobom nielubiącym chleba razowego poleca się chleb graham i bułki grahamki, które są delikatniejsze w smaku. Nie powinno się podawać dzieciom chleba, który zawiera polepszaczekonserwantyśrodki antypleśniowe oraz pieczywa o przedłużonej trwałości, np. chleb tostowy.

        Rodzaje pieczywa

        • pieczywo pszenne (wypiekane z jaśniejszej lub ciemniejszej mąki pszennej)

        • pieczywo żytnie (wypiekane z mąki żytniej jasnej lub ciemnej na zakwasie z niewielką ilością drożdży piekarniczych, może zawierać maksymalnie 15% mąki pszennej): chleb żytni (lekki, jasny mleczny, razowy, pełnoziarnisty, staropolski, razowy na miodzie, razowy z soją i słonecznikiem), turystyczny, pumpernikiel,

        • pieczywo mieszane (wypieki pszenno-żytnie produkowane na drożdżach, ewentualnie na drożdżach z dodatkiem zakwasu oraz wypieki żytnio-pszenne produkowane na zakwasie, ewentualnie z dodatkiem drożdży), np. chleb wiejski, kaszubski, krakowski, oliwski, mleczny, praski, baltonowski, chrupki, słonecznikowy, z soją.

        Początki chleba

        Mieszkańcy Środkowego Wschodu już 10 000 lat temu odkryli, że rozdrobnione nasiona różnych dziko rosnących traw, mieszane z wodą, dają bogatą w składniki odżywcze kaszę. Możliwe, że ta kasza została niechcący wylana na gorący kamień wokół paleniska, i w ten sposób przypadkowo powstał pierwszy chleb. Prawdopodobnie też spęczniała kasza, pozostawiona dzień wcześniej, wylana niechcący na inny gorący kamień, dała początek chleba na zakwasie. Przez wieki doskonalono proces powstawania pieczywa. Pierwotnie mąka do jego wyrobu zawierała resztki łupin. Dzisiaj produkuje się wiele typów mąki i chleba.

        Zalety i wady pieczywa

        Najzdrowsze jest pieczywo razowe, które wypieka się z mąki razowej pszennej, żytniej lub mieszanej. Mąkę do wypieku takiego chleba otrzymuje się ze zmielenia całego ziarna wraz z jego okrywą nasienną. Mąka używana do pieczenia takiego chleba mielona jest tylko jeden raz, stąd nazwa chleba – razowy. Taki chleb posiada nie tylko wyższą zawartość witamin (z grupy B oraz witaminę E) i składników mineralnych (głównie wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez), ale także błonnika, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Chleb razowy posiada ciemniejsze zabarwienie. Jednak powinniśmy uważać w sklepie i czytać na opakowaniu skład chleba, gdyż często producenci dodają barwnik, najczęściej karmel, do chleba, zabarwiając go w ten sposób na ciemniejszy kolor.

        Pieczywo jasne, o większym stopniu przemiału, otrzymywane jest mąki pozbawionej otrąb. Zawiera mniej witamin i składników mineralnych oraz błonnika. Dodatkowo posiada wyższy indeks glikemiczny (IG). Im wyższy indeks glikemiczny danego produktu, tym większy skok cukru we krwi po spożyciu takiego pokarmu i w odpowiedzi duży wyrzut insuliny. W konsekwencji poziom cukru szybko ulega obniżeniu i szybko ponownie pojawia się u nas głód. Ponadto wysoki poziom insuliny hamuje proces spalania tłuszczu.

        Jednak dla niektórych osób cierpiących na pewne choroby chleb jasny zalecany jest z uwagi na łatwiejszą strawność i mniejsze obciążenie przewodu pokarmowego. Do tych chorób należą m.in. stany zapalne błony śluzowej żołądka, jelit, chorobach infekcyjnych przebiegających z gorączką czy zapalnych chorobach płuc o ostrym przebiegu.

        Pieczywo półcukiernicze zawiera (oprócz podstawowych składników) także m.in. cukier oraz dodatkowy tłuszcz, a zatem jest bardziej kaloryczne. Osoby, które próbują się odchudzać, powinny go unikać.

        Pieczywo dietetyczne  chrupkie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest niskokaloryczne, a zarazem zawiera duże ilości błonnika, witamin, składników mineralnych. Posiada niską zawartość tłuszczu. Długo zachowuje świeżość. Jest ono jednak twarde, co z jednej strony może być zaletą – może zastąpić przekąski typu chipsy, herbatniki, z drugiej może jednak nie odpowiadać każdemu, kalecząc podniebienie.

        Występujące w pieczywie składniki odgrywają następujące role w pożywieniu:

        • białka służą jako budulec wszystkich tkanek ustroju człowieka, uczestniczą w przemianie materii i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu,

        • błonnik reguluje pracę jelit i bierze udział w procesie trawienia.

        • witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu,

        • składniki mineralne biorą udział w procesach przemiany materii i są wykorzystywane jako budulec,

        • węglowodany i tłuszcze są głównym źródłem energii.

        Poza walorami zdrowotnymi, można wyróżnić wiele innych korzyści, jakie przynosi spożywanie pieczywa:

        • stanowi urozmaicenie posiłków,

        • spożywany w racjonalnych ilościach zapobiega otyłości, ze względu na wywoływany tzw. efekt przesytu – likwiduje uczucie głodu. Dodatkowo obecność błonnika w chlebie wzmaga perystaltykę jelit, co również sprzyja odchudzaniu,

        • obecność substancji smakowo-zapachowych w chlebie pośrednio ułatwia trawienie i wchłanianie składników odżywczych, poprzez pobudzenie wydzielania śliny i soków trawiennych w przewodzie pokarmowym,

        • pieczywo jest idealnym dodatkiem do wielu produktów żywnościowych, których zwyczajowo nie jada się oddzielnie, jak na przykład: wędlin, serów, dżemów, miodu itp.

        • ma działanie odtruwające, przeciwdziała powstawaniu nowotworów jelita grubego,

        Zatem: każdemu, co kto lubi. Smacznego!

        Opracował Jacek Kisło


         

         

        7 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

         

         

        Światowy Dzień Zdrowia (World Health Day)święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Światowy Dzień Zdrowia odbywa się co roku pod innym hasłem

         

        Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2016  jest cukrzyca.

        Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna szacuje, że obecnie na świecie żyje już 387 mln ludzi z cukrzycą, a liczba chorych ciągle wzrasta i do 2035 roku może wynieść 592 mln. Cukrzyca, jako jedyna choroba niezakaźna, została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku z uwagi na rozpowszechnienie oraz to, że cechuje ją znaczny poziom inwalidztwa ( z powodu licznych powikłań ze strony wielu narządów) oraz rosnąca śmiertelność. Według ekspertów ONZ, to właśnie choroby niezakaźne, w tym cukrzyca, są odpowiedzialne za większość zgonów na świecie.

        Epidemia cukrzycy nie omija i naszego kraju. Na podstawie danych NFZ podaje się, że około 3,5 miliona Polaków jest chorych na cukrzycę z czego około 1/3 pozostaje niezdiagnozowanych.

        Świadomość choroby jest wciąż zbyt niska, niewiele osób robi badania kontrolne związane z cukrzycą. Chorzy dowiadują się o chorobie zazwyczaj przez przypadek, przy okazji innych badań, tymczasem cukrzyca niewykryta zwiększa ryzyko zgonu nawet trzykrotnie.

        Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Dlatego WHO podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia 2016 r. Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016, WHO chce:

        • doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;

        • spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;

        • ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą  i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

         

         

         

        Fakty na temat cukrzycy:

        1. Ok. 347 mln ludzi na świecie ma cukrzycę. Istnieje rosnąca globalna epidemia cukrzycy, u której podłoża leży szybki przyrost przypadków nadwagi i otyłości oraz brak aktywności fizycznej.

        2. Przewiduje się że cukrzyca stanie się 7 wiodącą przyczyną zgonów na świecie do 2030 roku. Przewiduje się, że liczba zgonów z powodu cukrzycy zwiększy się o 50% w ciągu kolejnych 10 lat.

        3. Są dwa główne typy cukrzycy. Typ pierwszy charakteryzuje się brakiem produkcji insuliny. Drugi typ cukrzycy jest rezultatem niewystarczającej produkcji insuliny lub niewłaściwego jej wykorzystania przez organizm.

        4. Trzeci typ cukrzycy to cukrzyca ciążowa. Ten typ cukrzycy charakteryzuje się hiperglikemią oraz podwyższonym poziomem cukru we krwi podczas ciąży, z wartością powyżej normy, ale poniżej poziomu charakterystycznego dla cukrzycy właściwej. Kobiety cierpiące na cukrzycę ciążową są w grupie zwiększonego ryzyka powikłań podczas ciąży i porodu. Ponadto są one także narażone na zachorowanie na cukrzycę typu 2 w przyszłości.

        5. Drugi typ cukrzycy występuje częściej niż typ pierwszy. Spośród wszystkich zachorowań na cukrzycę na świecie, 90% stanowi cukrzyca typu 2. Przypadki cukrzycy typu 2 wśród dzieci –wcześniej rzadkie - zwiększyły się znacząco na całym świecie. W niektórych krajach cukrzyca typu 2 stanowi prawie połowę nowo zdiagnozowanych przypadków u dzieci i młodzieży.

        6. Za 50% do 80% zgonów wśród osób cierpiących na cukrzycę odpowiedzialne są choroby układu krążenia. Cukrzyca stała się jedną z głównych przyczyn przedwczesnych chorób i śmierci w większości krajów, głównie poprzez zwiększone ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia.

        7. W 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną śmierci 1,5 miliona ludzi.

        8. 80% śmierci spowodowanych cukrzycą ma miejsce w krajach rozwijających. W krajach rozwiniętych większość ludzi z cukrzycą jest powyżej wieku emerytalnego, podczas gdy w krajach rozwijających się największa częstotliwość zachorowań zdarza się między 35 a 64 rokiem życia.

        9. Cukrzyca prowadzi do ślepoty, amputacji oraz niewydolności nerek. Brak wiedzy o cukrzycy, wraz z niewystarczającym dostępem do opieki zdrowotnej i niezbędnych leków, może spowodować powikłania takie jak: ślepota, amputacje i niewydolność nerek.

        10. Cukrzycy typu drugiego można zapobiec. Trzydzieści minut średnio intensywnej aktywności fizycznej w większość dni oraz zdrowa dieta może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Niestety, cukrzycy typu 1 nie można zapobiec.

         

        Objawy, które mogą wskazywać na cukrzycę:

        1. zataczanie się (choć nie jest wyczuwalny zapach alkoholu),

        2. drżenie rąk,

        3. tracenie równowagi,

        4. zachowania podobne do tych po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających,

        5. rozdrażnienie i zaniepokojenie,

        6. nienaturalne śmianie się bez powodu,

        7. nadmierne pocenia się,

        8. trudności z nawiązaniem kontaktu

         

        Jak pomóc:

        1. sprawdź, czy osoba ma w widocznym miejscu informację o swojej chorobie (bransoletka, gumowa opaska, nieśmiertelnik), ewentualnie specjalną karteczkę z informacją i glukometr lub pompę insulinową (urządzenia przypominające wyglądem odtwarzacz MP3 lub telefon komórkowy);

        2. jeśli osoba jest przytomna – podaj cukierka, słodki napój, kawałek czekolady, batonika, cokolwiek słodkiego;

        3. jeśli osoba ma zaburzenia świadomości lub jest nieprzytomna – niczego nie podawaj doustnie. Zadzwoń po pomoc!!!!! 112 lub 999

        Jolanta Kobus

         

        Korzystałam z materiałów dostępnych na stronie WHO oraz z informacji zamieszczonych na stronie PSSE w Ostrowi.

         

         

                                        

         

         

         

         

         

         

         

         

        22 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

         

        Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Corocznie jest obchodzony właśnie 22 marca. Pomysłodawcom chodziło o zwrócenie uwagi na znaczenie wody słodkiej oraz na zrównoważone gospodarowanie jej zasobami. W roku 2016 hasłem święta jest „Woda i praca”.

        Woda słodka stanowi ok. 3% zasobów wody na całym świecie (2,1% to wody zamknięte w lodowcach). Szacuje się, że 1,2 miliarda ludzi nie ma dostępu do czystej wody, a 3,3 miliarda mieszka w miastach, cierpiących na jej niedostatek.

        Również w Polsce wiele rejonów cierpi na braki wody (mamy identyczne zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca, jak Egipcjanie). Przyroda potrafi odnawiać niektóre swoje zasoby. Do takich należy np. woda deszczowa. Dobrze zagospodarowana będzie służyć każdemu. W przeciwnym wypadku może spowodować powodzie, podtopienia, skażenie środowiska. Dlatego należy ją chronić i szanować.

        Woda stanowi podstawę życia człowieka, jest głównym składnikiem rośli i zwierząt. Codziennie zużywamy ją do celów spożywczych, utrzymania higieny, do produkcji, transportu i wytwarzania energii. Z tych powodów jej ubytek i zanieczyszczenia mogą doprowadzić do śmierci ludzi, roślin i zwierząt.

        Zasoby wody w Polsce są dość małe: na 1 mieszkańca przypada jej rocznie około 1800 m3 (średnia w Europie wynosi 4800 m3).  Dziennie każdy z nas zużywa średnio 114 litrów wody. Nie powinno nikogo dziwić, że dbałość o prawidłowe gospodarowanie zasobami wodnymi, o czystość rzek i jezior, leży w naszym interesie.

        Występowanie wody w przyrodzie.

        Woda jest na Ziemi bardzo rozpowszechniona. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają ok. 70% jej powierzchni, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część wody znajduje się w atmosferze (chmury, para wodna) lub pod powierzchnią ziemi. Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie (hydraty – zawierają tzw. wodę krystalizacyjną). Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i wody mineralne; najmniej woda z opadów atmosferycznych.

        Znaczenie wody

        Woda jest rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych, stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego, np. produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonówenzymów. Reguluje temperaturę. Stanowi płynne środowisko niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii. Woda stanowi średnio 70% masy dorosłego człowieka, w przypadku noworodka ok. 15% więcej, 60–70% limfy, 95% osocza krwi, 90% liści, owoców, 20% kości,

        10% szkliwa zębów, tkanki tłuszczowej.

        10 przykazań dotyczących gospodarowania wodą

        W czasie mycia zębów, golenia się, zmywania naczyń czy ręcznego prania, zakręcaj kran, a wodę do płukania, mycia czy prania nabierz do kubka, miski lub umywalki.

        1. Codzienną kąpiel w wannie zastąp prysznicem. Do wanny trzeba nalać ok. 18 razy więcej wody, niż zużywasz, korzystając z prysznica.
        2. Napraw kapiący kran lub inne nieszczelne urządzenia –jedna kropla kapiąca na sekundę to 168 litrów wody na dobę.
        3. Zmień spłuczkę w toalecie na taką, która posiada funkcję stop lub ma przycisk podzielony na spłukiwanie oszczędnościowe. Unikniesz wówczas nadmiernego i często zbytecznego zużycia wody.
        4. Jeśli w wylewce baterii zamontujesz perlator – możesz zaoszczędzić nawet do 50% wody.
        5. W pralkach i zmywarkach używaj programów oszczędnościowych.
        6. Jeśli hodujesz rośliny doniczkowe, możesz podlewać je wodą po gotowaniu jajek lub warzyw.
        7. Zbieraj wodę deszczową do podlewania ogrodu.
        8. Pamiętaj, że w czasie produkcji papieru z makulatury zużywa się mniej wody.
        9. Zachęcaj bliskich i znajomych do oszczędzania wody, powiedz im, jakie to ważne.

        Beata Kaczyńska

        LODOWISKOWE SZALEŃSTWA GIMNAZJALISTÓW

        Dnia 4 grudnia 2015 klasy II a i II b gimnazjum wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki był Zimowy Narodowy.  Szaleństwom na lodowisku, pod okiem opiekunów, nie było końca. Czas, przeznaczony na pobyt na lodowisku, minął nie wiadomo kiedy. Zmęczeni, ale zadowoleni, uczniowie wybrali się jeszcze do kina. Na ekranie – najnowsza polska komedia. Lały się łzy śmiechu, ale też i wzruszenia.Wspólne spędzanie czasu, zwłaszcza poza szkołą, jest świetnym sposobem na integrację w klasie i między klasami. Bo nie pierwszy raz obie wybrały się gdzieś razem. I wybiorą się po raz kolejny – za rok na Zimowy Narodowy.

        Opracowała: Beata Kaczyńska

         

        POWIATOWY ETAP XXIV OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY

        PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

        10 grudnia 2015 w powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostrowi Mazowieckiej odbył się etap powiatowy XXIV Ogólnpoloskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia.Nasze gimnazjum reprezentował uczeń klasy I a – Rafał Repko. Warunkiem przystąpienia uczniów do tego etapu było przeprowadzenie akcji lub wydarzenia sportowego we własnym środowisku.Celem Olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia przez:

        - kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych,

        pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów ochrony zdrowia i dbałości o zdrowie,

        - inicjowanie i realizowanie przez młodzież działań promujących zdrowie w sroddowisku lokalnym.

        Etap powiatowy obejmował rozwiązanie testu z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, zasad zdrowego stylu życia, w tym prawidłowego odżywiania oraz podstawowych wiadomości o ruchu czerwonokrzyskim. Po konkursowych zmaganiach na uczestników Olimpiady czekał zdrowy poczęstunek.

        Opracowała: Beata Kaczyńska

        GWIEZDNE WOJOWANIE GIMNAZJALISTÓW

        Dnia 22 stycznia 2016 kolejny już raz, uczniowie naszego gimnazjum, wsparci przez młodszych kolegów, wybrali się do Warszawy na wycieczkę. W planie – lodowisko, Muzeum Powstania Warszawskiego i kino.Godzina jazdy na łyżwach minęła bardzo szybko. Mimo upadków na lód, w niektórych przypadkach dość spektakularnych, mimo niepewnie stawiany kroków przez tych, którzy pierwszy raz włożyli łyżwy, mimo zderzeń i stłuczek – wszyscy uznali, że warto było wybrać się i poszaleć. No, i nabrali ochoty na kolejny raz.Po wyczerpującej aktywności fizycznej, przyszedł czas na wysiłek intelektualny. Uczniowie odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. W ciszy i skupieniu oglądali eksponaty, zbierali kartki z powstańczego kalendarza i uważnie słuchali tego, o czym opowiadała pani przewodnik. A opowieść o Powstaniu płynęła wartkim strumieniem, ciekawie i  niekonwencjonalnie. Na zakończenie długiego dnia – jakżeby inaczej – kino. Najnowsze „Gwiezdne wojny”. Gratka dla fanów i nie – fanów. I twarzowe okularki w prezencie dla każdego. Zadowoleni bardzo, zmęczeni, a niektórzy z zakwasami, późnym wieczorem wrócili podróżnicy go domu.

        Opracowała:Beata Kaczyńska

        SPOTKANIE Z LEKARZEM I STOMATOLOGIEM

        Dnia  23 stycznia 2016 na małej sali gimnastycznej odbyły się spotkania wszystkich uczniów naszej szkoły z lekarzem i stomatologie.Tego dnia gościliśmy panią Martę Radgowską – Pyrgiel, lekarza pediatrę oraz panią Joannę Starzak – lekarza stomatologa. Pani doktor mówiła o chorobach związanych z nieprawidłowym odżywianiem się. Wskazywała na konkretne przyczyny ich występowania oraz skutki, jakie wywołują w naszych organizmach i do czego mogą doprowadzić.Wspominała też o chorobach związanych z odżywianiem, ale wynikających bardziej z psychiki: bulimii i anoreksji. Na zakończenie swojego wystąpienia wskazała na 10 podstawowych zasad odżywiania i nawyków, które pomogą utrzymać nasze zdrowie w dobrej kondycji. Następnie głos zabrała pani stomatolog. Mówiła o tym, czym jest próchnica zębów i jakie działania profilaktyczne należy podejmować, aby do niej nie dopuścić. Opowiadała, jakim zabiegom w gabinecie stomatologicznym mogą być poddawane nasze zęby, żeby zabezpieczyć je przed próchnicą. Pani stomatolog tłumaczyła, jak prawidłowo myć zęby, jakich past używać, jak często odwiedzać dentystów. Obie panie odpowiadały też na wiele pytań, z jakimi zwracali się do nich uczniowie. Spotkanie było ciekawe i wzbudziło sporo emocji wśród wszystkich, którzy mieli okazję w nim uczestniczyć.

        Opracowała:Beata Kaczyńska

        SPOTKANIA Z PIELĘGNIARKĄ SZKOLNĄ

        W dniach 16,18 i 21 XII 2015 na lekcjach wychowawczych odbyły się spotkania poszczególnych klas ze szkolną pielęgniarką, panią Iwoną Gruszczyńską. Pani pielęgniarka przedstawiła prezentację „Od czego zależy prawidłowa masa ciała”. Mówiła o wskaźniku BMI, o znaczeniu ruchu i aktywności fizycznej dla utrzymania nie tylko prawidłowej wagi ciała, ale też dobrej kondycji psychicznej.Zwracała też uwagę na to, że bardzo ważnym czynnikiem, pomagającym utrzymać wagę, jest woda oraz prawidłowa dieta. Dieta, dostosowana do wieku, płci, stanu zdrowia, aktywności fizycznej  czy rodzaju wykonywanej pracy. Pokazała prawidłowo skonstruowaną piramidę żywieniową. Mówiła też o tym, żeby do wszelkich diet zamieszczanych w prasie czy Internecie, podchodzić z rezerwą. Przestrzegała przed internetowymi zakupami „cudownych” tabletek czy innych preparatów odchudzających, zwracając uwagę na niebezpieczeństwo, jakie może kryć się za ich stosowaniem.

        „Jeśli już koniecznie chcecie schudnąć, to pójdźcie do dietetyka – on ułoży dietę dostosowaną dla was, do waszych potrzeb i aktywności” – ta radą kończyły się grudniowe spotkania o zdrowiu.

        Opracowała:Beata Kaczyńska

        Klasa II a na lodowisku w Zambrowie

        W piątek 3 lutego 2017r uczniowie z klasy IIa byli na wycieczce na lodowisku w Zambrowie. Dla uczniów klasy IIa był to pierwszy raz na lodowisku. Pogoda nam dopisywała, był lekki mrozek i bezwietrznie. Pod okiem p. Edyty, p. Oli i 4 rodziców uczniowie stawiali swoje pierwsze kroki ubrani w łyżwy na lodowisku. Dla zachowania równowagi zostały wypożyczone Pingwinki, które asekurowały uczniów przed upadkiem. Dzieci między sobą wymieniały się tymi Pingwinkami. Każdy uczeń radził sobie bardzo dobrze. Nie obyło się bez upadków, ale mimo tego każde dziecko szybko wstawało i próbowało jechać dalej. Już pod koniec pobytu na lodowisku coraz lepiej wszystkim szło. Nawet nie tylko była jazda do przodu, ale kilka osób próbowało też jazdy do tyłu i obroty. Wszyscy byli bardzo zadowoleni  i uśmiechnięci. Po męczącej nauce jazdy na łyżwach poszliśmy do kawiarni na gorącą czekoladę, aby nieco ochłonąć po wyczerpującej jeździe na łyżwach. Każdy uczestnik wyjazdu wracał do domu w wyśmienitym humorze.

                                                                                                                                                             Edyta Ryguła

        Uczniowie klasy II a przygotowują sałatki z warzyw

        W ramach realizacji programu promującego zdrowie uczniowie klasy IIa przygotowywali sałatki z polskich warzyw. W pierwszym dniu zajęć poświęconych zdrowemu odżywianiu przygotowywana była sałatka z marchewki i jabłka doprawiana do smaku odrobiną cukru. W drugim dniu zajęć uczniowie poznawali grupy produktów, które tworzą piramidę żywieniową. Potem każdy uczeń wykonał swoją piramidę żywieniową techniką kolażu. W kolejnym dniu zajęć  każde dziecko przygotowywało sałatkę ziemniaczaną, do której potrzebne były ziemniaki, ogórek, jajko, szczypiorek, sól i pieprz do smaku. Wszystkim uczniom bardzo smakowały sałatki, a nawet to co zostało było zabierane do domu dla rodziców i rodzeństwa. W następnym dniu wspólnie z całą klasą opracowywany był zdrowy jadłospis, który zawierał produkty zdrowe i potrzebne dla naszego organizmu. Lekcje poświęcone zdrowemu odżywianiu bardzo podobały się dzieciom i chętnie w nich uczestniczyły.

        Wystawa warzyw i owoców w klasie Ib.

        Klasa Ib 29 września zorganizowała klasową wystawę krajowych warzyw i owoców. Na zajęciach poznawaliśmy ich nazwy oraz uczyliśmy się jakie części tych roślin są zjadane przez ludzi. Dowiedzieliśmy się również jak ważną sprawą jest częste jedzenie warzyw i owoców szczególnie surowych. Na najbliższych lekcjach spróbujemy wykonać jakąś potrawę. Myślę, że uczniowie zostali zachęceni do zdrowych przekąsek w postaci warzyw i owoców.

        Małgorzata Sadłowska

        Sałatka jarzynowa przygotowana w klasie IIIa

        W ramach realizacji programu „Szkoła Promująca Zdrowie” uczniowie z klasy IIIa pod opieką wychowawcy klasy podczas zajęć lekcyjnych 5 października 2017r. zrealizowali temat: „Dni polskich warzyw”. Na lekcji samodzielnie w zespołach 4 - osobowych przygotowali sałatkę ziemniaczaną, według przepisu zamieszczonego w podręczniku do języka polskiego. Uczniowie w swoich grupach pracowali sprawnie i bezpiecznie po kolei przygotowując wszystkie składniki potrzebne do wykonania tej sałatki.Kroiły warzywa i jajka przy użyciu noży, mieszały składniki w misce. Na zakończenie wszystkie grupy degustowały przygotowane przez siebie sałatki. Z apetytem zjadały dzieci swoje sałatki ziemniaczane. Podczas tych zajęć poznały również wartości odżywcze warzyw.

         

         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Mazowieckiej
      • zsp1ostrow@gmail.com, sekretariat.zsp1ostrow@gmail.com
      • (+29) 745-33-32
      • ulica: gen. Stefana Grota Roweckiego 6 07-300 Ostrów Mazowiecka Poland
      • Inspektorem Ochrony Danych Osobowych jest Pan Łukasz Bieniek, sekretariat.zsp1ostrow@gmail.com
    • Logowanie