Informacje

Programu polityki zdrowotnej „Ostrów Mazowiecka - dla poprawy życia mieszkańców”

Szanowni Państwo,

Miasto Ostrów Mazowiecka rozpoczęło realizację programu polityki zdrowotnej „Ostrów Mazowiecka - dla poprawy życia mieszkańców”.

Program ten skierowany jest do młodzieży i dzieci z ostrowskich szkół i przedszkoli.

Jest to program profilaktyczny, obejmujący profilaktykę próchnicy. Jego głównym celem jest poprawa stanu jamy ustnej dzieci i młodzieży.

Pierwszy etap programu to diagnoza problemu występowania próchnicy. Aby prawidłowo ocenić zakres występowania próchnicy wśród dzieci i młodzieży, potrzebna jest jak najliczniejsza grupa uczestników. Diagnozując zjawisko występowania próchnicy, chcemy uniknąć błędów statystycznych, wynikających z przyjęcia do analiz zbyt małej grupy badawczej.

Zatem prosimy wszystkich rodziców o zgodę na udział ich dzieci w programie, również tych, którzy nie mają zastrzeżeń do stanu jamy ustnej swoich pociech.

Wyniki przeprowadzonej analizy posłużą nam do podjęcia dalszych kroków w zakresie działań zdrowotnych.

Kolejnym punktem realizacji programu są zajęcia informacyjno-edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży oraz rodziców, z zakresu higieny jamy ustnej, wpływu stanu uzębienia na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i rozwój mowy.

Dodatkowo dzieci do ukończenia 7. roku życia, wskazane przez lekarza stomatologa po przeprowadzonych badaniach profilaktycznych, skierowane zostaną do bezpłatnego zabezpieczenia zębów szóstych lakiem szczelinowym.

Ponadto ogłoszony został konkurs plastyczny pod hasłem: „Piękny uśmiech może pomóc…”. Laureaci etapu miejskiego otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zachęcamy wszystkich do udziału w programie. Deklaracje uczestnictwa można otrzymać w w sekretariacie i u wychowawcy. Na zebraniach z wychowawcą przekazane zostaną Państwu ulotki z informacjami o programie.