• Audycje muzyczne

• W dniach 21 i 22 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w audycjach muzycznych Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży. Wystąpili: Magdalena Goc - obój, Iga Marta Ludkiewicz - wiolonczela, prelekcja oraz Michał Olchowik - pianino.

• Wycieczka kl. 2a do Sielskiego Domu i Ogrodu

• Dnia 22.09.22r. klasa 2a wzięła udział w wycieczce do Sielskiego Domu i Ogrodu w Zarębach Kościelnych.

Uczniowie mieli okazję zjeść maliny prosto z krzaczka, odwiedzili pożyteczne owady w owadzim hotelu, szukali elfów w tajemniczym ogrodzie, zasiedli w ławkach dawnej szkoły w Zarębach i porównywali współczesne przedmioty nauczania z dawnymi, poznali życie w staropolskiej chacie, zażywali relaksu bądź szalonej zabawy na hamakach, zapoznali się z wyglądem i zapachem różnorodnych ziół, zasmakowali się w sielskiej herbatce, tworzyli własne lawendowe woreczki zapachowe i mgiełki do ciała oraz rozwiązywali łamigłówki związane z lawendą i zdrowym stylem życia.

Pogoda nam dopisała. Spędziliśmy dużo czasu na świeżym powietrzu, w sielskim otoczeniu, świetnie się przy tym bawiąc i ucząc. Wróciliśmy zrelaksowani, gotowi na nowe wyzwania, bogatsi w doświadczenia i pachnący ziołami i ogrodem.

• Dzień Kropki w klasie 2a

• 15 września klasa 2a obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Kropka stała się motywem przewodnim naszych zajęć. Uczniowie mieli na sobie "kropkowe" ubrania, "kropkowa" twórczość została też wpleciona w zajęcia plastyczno - techniczne - stempelki z ziemniaków, których użyliśmy do zdobienia papeterii. Zajęcia bardzo się wszystkim uczniom podobały.

• Spotkanie ze śmieciarką Miecią

• 9 września uczniowie naszej szkoły wybrali się do Ogródka Jordanowskiego, aby spotkać się z Miecią. Miecia to mobilna strefa edukacyjna zaaranżowana we wnętrzu śmieciarki. W jej wnętrzu zamiast odpadów znajduje się interaktywna wystawa, pokazującą drogę butelki PET od wrzucenia jej do żółtego kosza, aż do powstania nowych produktów.

Podczas wizyty uczniowie zobaczyli co dzieje się z butelką PET po wyrzuceniu:

1. Butelki są segregowane zgodnie z kolorami.

2. Po umyciu z butelek powstaje regranulat.

3. Z regranulatu wykonuje się włókno poliestrowe do wypełnienia kołder, pluszaków. Służy on również do produkcji butów sportowych, ubrań sportowych, czapek, toreb, plecaków, parasolek, zabawek, ponownie butelek PET.

4. Na początku powstaje mała buteleczka - wielkości dużej strzykawki tzw. preforma, która po rozgrzaniu jest powiększana powietrzem.

5. W Polsce mieszkańcy przez tydzień zużywają 76 milionów butelek PET.

6. Z 1 kilograma butelek PET można wyprodukować 2 m autostrady.

• Narodowe Czytanie 2022

• Dnia 3 września nasza szkoła uczestniczyła w 11 edycji Narodowego Czytania – akcji, której corocznie patronuje Para Prezydencka. Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer oraz zaproszeni goście, wśród nich Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, poseł na Sejm RP Marek Zagórski oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, a także uczniowie ostrowskich szkół czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w letnim ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

• 1 września o godz. 9.00 na boisku szkolnym odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Następnie uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach, a czwartoklasiści złożyli kwiaty na cmentarzu upamiętniając rocznicę wybuchu II wojny światowej.

• Wycieczka klas II do Olsztyna

• Uczniowie zwiedzili olsztyńskie Planetarium, miejsce w którym    w  atrakcyjny sposób zapoznali się z rozgwieżdżonym niebem, obiektami i zjawiskami astronomicznymi. Uczestniczyli w seansie: „Ziemia, Księżyc i Słonce”. Co dzieje się na  niebie? Dlaczego świeci Słonce i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Uczniowie odnaleźli odpowiedzi na te i inne pytania w trakcie trwania seansu edukacyjnego. W prosty i zabawny sposób ukazano, jak Słonce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi. Uczniowie dowiedzieli się jak powstał kalendarz. Obejrzeli ciekawe zjawiska astronomiczne. Prześledzili historie kosmicznych podróży i lądowania na Księżycu.

Uczniowie zwiedzili Obserwatorium Astronomiczne znajdujące się w wieży ciśnień. Poznały specyfikę badań astronomicznych, obejrzały przyrządy i instrumenty używane przez astronomów. W pracowni na pierwszym piętrze, która poświęcona jest historii astronomii, zaprezentowano im modele historycznych instrumentów astronomicznych i czasomierzy. Na drugim piętrze uczniowie obejrzeli bogatą kolekcję meteorytów. Na kolejnym piętrze obserwowały działanie detektora Conversiego, ukazujące promieniowanie kosmiczne. Kolejna pracownia zapoznała ich z elementami optyki i spektoskopii. Na tarasie widokowym Obserwatorium uczniowie podziwiali panoramę miasta Olsztyn.

• Poznaj Polskę - wycieczka do Warszawy i Żelazowej Woli

• W ramach progrmu Poznaj Polskę uczniowie klasy 1a i 1b odwiedzili stolicę Polski - Warszawę. W programie wycieczki zwiedzili Dom i ogród Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz Zamek Królewski i Muzeum Warszawy, gdzie mieli lekcję muzealną.