• Klasa VA na sportowo

• W czwartek 20 stycznia uczniowie klasy V A spędzili mile czas na miejskim lodowisku. To było zasłużone wyjście po całym semestrze intensywnej nauki. Jedni jeździli rewelacyjnie, inni dopiero się uczyli. Nie obyło się oczywiście bez upadków, ale nikt się tym wcale nie przejmował. Ważne było to, że spędzamy czas razem, pomagając sobie wzajemnie i wspaniale się przy tym bawiąc. Kochane „Łobuzy” z VA – jestem z Was bardzo dumna za rewelacyjne wyniki klasyfikacji na semestr i za dzisiejszą super zabawę na lodowisku!

Wychowawczyni E. K. - Bednarczyk

• "E-uzależnienie" - artykuł pani psycholog Iwony Stachowiak

• Początek Nowego Roku bywa czasem nadziei na lepsze jutro. Często pojawiają się refleksje nad tym, czy nie należy czegoś w swoim życiu zmienić. Wśród licznych postanowień warto zwrócić uwagę na odpoczynek i zastanowić się czy dotychczasowe, stosowane  sposoby dawały prawdziwe wytchnienie. Dobrze jest zastanowić się jak korzystają z czasu wolnego dzieci.
            Z pewnością większość z nas zagrała kiedyś chociażby raz w grę komputerową. Niektórzy nie korzystają z takiej formy spędzania wolnego czasu, ale istnieje też świat zaawansowanych graczy dla których gry mogą być pułapką prowadzącą do uzależnienia czyli klatki z której bardzo trudno się wydostać.
            Czy istnieją gry wartościowe? Z pewnością tak, wszystko jednak zależy od gracza. Czasem najprostsza gra może być formą relaksu i dostarczyć pozytywnych emocji. Może zwiększyć koncentrację uwagi, pole widzenia, usprawnić refleks. Najciekawsza gra może natomiast stać się wejściem do klatki uzależnienia z którego trudno jest wyjść. Bardzo wiele zależy od gracza i od zrozumienia przez niego w jaki sposób interpretować grę i czemu tak naprawdę ma ona służyć. Jeśli np. bezmyślnie przechodzisz etapy gry „bo masz wolną chwilę”, nie interesuje Cię fabuła i nie odpowiesz sobie na pytanie – czego gra mnie nauczyła, a gdy przegrasz nie myślisz o własnej strategii ,to być może to co nazywasz grą jest bezmyślnym klikaniem, które nie nauczy Cię wielozadaniowości czy np. orientacji w terenie. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących sposobu grania:
            - jakie wybieram gry?
            - dlaczego i po co gram?
            - na czym się skupiam w czasie gry?
            - czy jestem w stanie ocenić pozytywy i negatywy gry?
            - czy zwracam uwagę na gry, które mają zwiększone ryzyko uzależnienia? (np. brak fabuły, krótki czas rozrywki, tylko początek gry za darmo)?
            - czy czuję potrzebę grania przez coraz dłuższy czas?
            - czy zdarzyło mi się kogoś oszukać, żeby dłużej pograć?
            - czy coś zaniedbałem z powodu gry?
            - jak reaguję, gdy zbyt wcześnie muszę przerwać grę?
            Odpowiedz na powyższe pytania, zastanów się czy gry nie powodują szkód w Twoim lub Twojego dziecka życiu i czy nie warto czegoś zmienić. Wyjdź na spacer, poczytaj, posłuchaj muzyki, porozmawiaj z kimś kto też być może, podobnie jak Ty dużo czasu spędza w grze. A jeśli to wszystko wydaje Ci się przeszkodą w graniu, to może oznaczać, że znalazłeś się w trudnej sytuacji…
            Uzależnienie od gier przynosi bardzo wiele negatywnych skutków dla psychiki i zdrowia fizycznego. Warto przyjrzeć się temu jak gram, po to, żeby samemu nie przegrać z grą.
            Psycholog Iwona Stachowiak