• Gabinet pielęgniarski

•

Pielęgniarka lub higienistka szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą objętymi obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki w miejscu, w którym się uczą i wychowują.

Gabinet pielęgniarki szkolnej znajduje się w sali nr 23 na parterze budynku szkolnego.

Pielęgniarka szkolna Iwona Gruszczyńska przyjmuje:

w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8.00-15.00.

Celem profilaktycznej opieki zdrowotnej jest:
          1. Wspieranie rozwoju i edukacji dzieci i młodzieży w wieku szkolnym,
          2. Współdziałanie na rzecz ochrony i doskonalenia zdrowia uczniów. Istotą tej opieki są medyczne działania zapobiegające w stosunku do uczniów, rodziców i środowiska szkolnego.

Zadaniami pielęgniarki szkolnej są:
          1. Przestrzeganie prawa ucznia do informacji, prywatności, intymności i poszanowania godności osobistej oraz zachowania tajemnicy zawodowej zgodnie z prawami pacjenta.
          2. Przeprowadzenie testów przesiewowych u uczniów i kierowanie postępowaniem przesiewowym u uczniów z dodatnim wynikiem testu.
          3. Przygotowanie profilaktycznych badań lekarskich oraz analiza i wykorzystanie ich wyników.
          4. Prowadzenie u uczniów szkół podstawowych grupowej profilaktyki próchnicy zębów.
          5. Przekazywanie informacji o kwalifikacji lekarskiej do wychowania fizycznego i sportu w szkole oraz współpraca z nauczycielami wychowania fizycznego.
          6. Poradnictwo czynne dla uczniów z problemami zdrowotnymi, szkolnymi i społecznymi.
          7. Prowadzenie edukacji zdrowotnej uczniów i rodziców oraz uczestnictwo w szkolnych programach profilaktyki i promocji zdrowia.
          8. Współpraca z dyrekcją i pracownikami szkoły oraz powiatową stacją sanitarno - epidemiologiczną w zakresie tworzenia w szkole środowiska nauki i pracy sprzyjającego zdrowiu uczniów i pracowników.
          9. Udzielanie uczniom i pracownikom szkoły pomocy medycznej w urazach i nagłych zachorowaniach.

Aby wezwać pogotowie ratunkowe, należy zadzwonić:

• z telefonu stacjonarnego na numer 999
          • z telefonu komórkowego na numer 999 lub 112.